ASS PETT   ATLETA ENTE SEX DATA CAT PCAT TEAM TEMPO GAP
1 6 MEDVEDEV ALEKSEI FCI M 1983 EL (1) A.S.D. CICLI TADDEI 1h40:20.10
2 7 ARIAS CUERVO DIEGO FCI M 1988 EL (2) GIANT-LIV POLIMEDICAL 1h40:21.10 1.00
3 3 PAEZ LEON FCI M 1982 EL (3) GIANT-LIV POLIMEDICAL 1h40:25.60 5.50
4 25 BILLI JACOPO FCI M 1994 EL (4) G.S.CICLI OLYMPIA 1h42:25.90 2:05.80
5 4 COMINELLI CRISTIAN FCI M 1988 EL (5) SOUDAL LEECOUGAN MTB RACING TE 1h42:34.40 2:14.30
6 17 REBAGLIATI MARCO FCI M 1990 EL (6) WILIER 7C FORCE 1h42:59.90 2:39.80
7 49 AVONDETTO SIMONE FCI M 2000 UN (1) SILMAX RACING TEAM 1h43:06.10 2:46.00
7 2 FAVILLI ELIA FCI M 1989 EL (7) SOUDAL LEECOUGAN MTB RACING TE 1h43:06.10 2:46.00
9 42 RAGNOLI JURI FCI M 1988 EL (8) SCOTT RACING TEAM 1h43:33.40 3:13.30
10 71 CLERICI DAVIDE FCI M 1994 EL (9) SIXS BOSCARO 1h45:18.40 4:58.30
11 5 BONETTO EDOARDO FCI M 1993 EL (10) VITTORIA-BRIGHT RACING SHOCKS 1h45:25.60 5:05.50
12 66 SALERNO CRISTIANO FCI M 1985 EL (11) BIKE INNOVATION GIST FOCUS 1h45:28.60 5:08.50
13 27 CARATIDE ADRIANO FCI M 1993 EL (12) SIXS BOSCARO 1h46:04.10 5:44.00
14 40 LAMASTRA GIUSEPPE FCI M 1984 EL (13) SILMAX RACING TEAM 1h46:36.40 6:16.30
15 37 BONETTO FRANCESCO FCI M 1998 UN (2) VITTORIA-BRIGHT RACING SHOCKS 1h47:07.60 6:47.50
16 15 LAPOSSE LORENZO FCI M 1991 EL (14) SIXS BOSCARO 1h47:25.10 7:05.00
17 47 SARAI PIETRO FCI M 1990 EL (15) SCOTT RACING TEAM 1h47:42.10 7:22.00
18 1 MENSI DANIELE FCI M 1988 EL (16) SOUDAL LEECOUGAN MTB RACING TE 1h49:46.60 9:26.50
19 113 PANIZZA RICCARDO FCI M 1987 M1 (1) TEAM COMO BIKE 1h50:23.60 10:03.50
20 29 IEBOLE STEFANO FCI M 2001 JU (1) SIXS BOSCARO 1h52:17.40 11:57.30
21 55 PANARIELLO GIUSEPPE FCI M 1998 UN (3) NEW BIKE 2008 RACING TEAM 1h52:51.40 12:31.30
22 48 FERRERO SIMONE FCI M 1987 EL (17) NEW BIKE 2008 RACING TEAM 1h53:01.10 12:41.00
23 30 ABATE MATTEO FCI M 1997 UN (4) MTB INCREA BRUGHERIO ASD 1h53:37.10 13:17.00
24 586 TONELLO ALESSANDRO FCI M 1985 M1 (2) LISSONE MTB 1h53:40.60 13:20.50
25 254 FONTANA FABRIZIO ACSI M 1980 M2 (1) CUSATIBIKE RACING TEAM 1h53:50.10 13:30.00
26 440 PAVIOLO PAOLO FCI M 1975 M3 (1) A.D.R. ASD 1h53:57.40 13:37.30
27 138 PARODI ALFONSO FCI M 1968 M5 (1) TEAM BIKE O'CLOCK 1h53:59.40 13:39.30
28 72 MANDELLI FEDERICO FCI M 1997 UN (5) FRM-PROMO BIKE TEAM E.ROMAGNA 1h54:06.40 13:46.30
29 70 ROSTAGNO LUCA FCI M 1987 EL (18) SIXS BOSCARO 1h54:48.60 14:28.50
30 589 RIVA ALBERTO FCI M 1981 M2 (2) RACING TEAM LA BICI 1h55:10.90 14:50.80
31 119 PICCHIO AIMONE CSAIN M 1976 M3 (2) GRANBIKE VELOCLUB 1h55:33.90 15:13.80
32 73 TALENTO MATTIA FCI M 1995 EL (19) GIAI TEAM 1h57:31.60 17:11.50
33 39 REINAUDO RENATO FCI M 1973 EL (20) SILMAX RACING TEAM 2h00:10.10 19:50.00
34 68 COLOMBO MARCO FCI M 1977 EL (21) TEAM TODESCO 2h00:14.10 19:54.00
35 292 APRUZZESE FRANCESCO CSAIN M 1977 M3 (3) TN TEAM 2h00:15.10 19:55.00
36 234 ROVERA LUCA FCI M 1973 M4 (1) LISSONE MTB 2h00:35.30 20:15.20
37 123 IOPPA MARCO FCI M 1987 M1 (3) LESSONA BIKE 2h00:36.60 20:16.50
38 26 MIAZZA GABRIELE FCI M 2001 JU (2) RACING TEAM RIVE ROSSE 2h00:36.80 20:16.70
39 81   FUMAGALLI MARA FCI F 1987 DE (1) FOCUS XC ITALY TEAM 2h01:30.60 21:10.50
40 67 CALCAGNO ENRICO FCI M 2000 UN (6) ASD MTB I CINGHIALI 2h02:12.30 21:52.20
41 45 FERRARIS ENRICO FCI M 1988 EL (22) MAGICUNEO 2h02:36.10 22:16.00
42 114 MADASCHI MARCO FCI M 1980 M2 (3) LISSONE MTB ASD 2h02:43.60 22:23.50
43 281 VARNERO RAMON CSAIN M 1982 M2 (4) RACE 4 FUN 2h02:54.50 22:34.40
44 152 BRESCIANI MIRKO FCI M 1993 EMT (1) SIXS BOSCARO 2h03:05.60 22:45.50
45 187 MENDOZA ERNESTO UCI M 1975 M3 (4) TEAM SPOC NICE 2h04:12.10 23:52.00
46 18 MENON CATALIN FCI M 2001 JU (3) RACING TEAM RIVE ROSSE 2h04:18.10 23:58.00
47 60 ROSSELLI SIMONE FCI M 2000 UN (7) SCOTT SUMIN 2h04:20.10 24:00.00
48 128 MATTIO GIOSUE' FCI M 1998 EMT (2) VIGOR RED MOUNT 2h04:20.80 24:00.70
49 239 ZAPPINO VALENTINO ACSI M 1986 M1 (4) TEAM SG GROPPO 2h04:27.10 24:07.00
50 210 MEROLA PASQUALE FCI M 1962 M6 (1) MAGICUNEO 2h04:28.10 24:08.00
51 115 MAIELLO GIOVANNI CSI M 1969 M5 (2) CICLI 53X12 2h04:28.60 24:08.50
52 11 MASTRAPASQUA GABRIELE FCI M 1984 EL (23) RACING TEAM RIVE ROSSE 2h04:32.10 24:12.00
53 118 MUCCI MATTEO FCI M 1972 M4 (2) TEAM COMO BIKE 2h04:33.80 24:13.70
54 317 RIZZI MASSIMO FCI M 1963 M6 (2) MASTER TEAM 2h04:35.60 24:15.50
55 190 MOLLO ALESSANDRO FCI M 1981 M2 (5) DGM1 RACING TEAM 2h04:36.80 24:16.70
56 475 MARGARA ALESSANDRO FCI M 1971 M4 (3) ANGRY WHEELS MTB 2h04:45.10 24:25.00
57 379 COSENTINO FABIO FCI M 1998 EMT (3) VITTORIA-BRIGHT RACING SHOCKS 2h04:49.80 24:29.70
57 174 SACCHELLI FRANCESCO FCI M 1984 M2 (6) UA' CYCLING TEAM 2h04:49.80 24:29.70
59 160 RUFFA LUCA FCI M 1970 M4 (4) MASTER TEAM 2h05:06.60 24:46.50
60 803 FERRARIS LUCA FCI M 1985 M1 (5) ALASSIO BIKE 2h05:15.10 24:55.00
61 64 CUCINSCHI CRISTIAN FCI M 1999 UN (8) LA FENICE MTB 2h05:21.30 25:01.20
62 219 BOVIO LUCIO FCI M 1982 M2 (7) DARRA RACING TEAM 2h06:38.30 26:18.20
63 16 VIARETTI ALESSANDRO FCI M 1998 UN (9) RACING TEAM RIVE ROSSE 2h06:40.30 26:20.20
64 505 AMIGONI CLIVO FCI M 1973 M4 (5) TEAM MOROTTI 2h06:42.80 26:22.70
65 141 PATANE' MATTEO FCI M 1986 M1 (6) CICLI GAI CHIERI 2h06:53.30 26:33.20
66 61 MARTIN DAVIDE FCI M 1997 UN (10) VALSANGONE OUT DOOR 2h06:58.30 26:38.20
67 161 LEONCINI LUCA FCI M 1972 M4 (6) UA' CYCLING TEAM 2h07:40.30 27:20.20
68 248 VILLA MARCO FCI M 1980 M2 (8) LISSONE MTB 2h07:49.30 27:29.20
69 63 LUSSIANA GIACOMO FCI M 2001 JU (4) VALSANGONE OUT DOOR 2h07:50.10 27:30.00
70 84   NISI MARIA CRISTINA FCI F 1985 DE (2) NEW BIKE 2008 RACING TEAM 2h08:08.30 27:48.20
71 249 BASANISI RUGGERO LUCA FCI M 1981 M2 (9) LISSONE MTB 2h08:26.80 28:06.70
72 86   RAVAIOLI GAIA FCI F 1988 DE (3) KTM ALCHEMIST SELLE SMP DAMA 2h08:34.30 28:14.20
73 286 SPANO' SIMONE ACSI M 1984 M2 (10) MTB TEAM LAGO D'ORTA 2h09:02.10 28:42.00
74 137 MAROCCO CARLO FCI M 1994 EMT (4) BILLY TEAM 2h09:53.30 29:33.20
75 351 TERMINE MARCO ACSI M 1977 M3 (5) TEAM HCT39 2h10:11.10 29:51.00
76 176 FILEPPO MARCO FCI M 1981 M2 (11) VITTORIA-BRIGHT RACING SHOCKS 2h10:22.60 30:02.50
77 601 IVALDI CORRADO FCI M 1973 M4 (7) A.S.D. ANDORARACE 2h10:38.10 30:18.00
78 858 MORANDI CARLO ALBERTO FCI M 1970 M4 (8) TEAM ECODYGER 2h10:39.30 30:19.20
79 518 VEZZOLI DAVIDE FCI M 1974 M4 (9) BICITIME RACING TEAM 2h10:40.10 30:20.00
80 51 BELTRAMO DIEGO FCI M 1979 EL (24) MAGICUNEO 2h10:45.60 30:25.50
81 585 PIZZO TANCREDI FCI M 1987 M1 (7) LA FENICE MTB 2h10:50.80 30:30.70
82 854 PEROTTO DAVIDE FCI M 1983 M2 (12) PUNTOSPORT TEAM 2h10:53.60 30:33.50
83 208 MARCHESI MATTEO FCI M 1990 EMT (5) TEAM BIKE TRESCORE 2h10:54.30 30:34.20
84 476 PEIRANO MASSIMILIANO ACSI M 1973 M4 (10) B.R.M. TEAM CASA SALUTE 2h11:01.60 30:41.50
85 181 SCIARRA MARCO FCI M 1971 M4 (11) TEAM MARCHISIO BICI 2h11:09.10 30:49.00
86 514 PASTORINO UMBERTO FCI M 1973 M4 (12) ALTA VALTELLINA BIKE 2h11:29.60 31:09.50
87 553 MOALLI DAVID FCI M 1979 M3 (6) Q-510 CYCLING TEAM 2h11:47.30 31:27.20
88 333 GAGGINI STEFANO FCI M 1963 M6 (3) TEAM BIKE O'CLOCK 2h11:56.30 31:36.20
89 134 BESSONE EROS FCI M 1972 M4 (13) BRIKE BIKE 2h11:57.80 31:37.70
90 319 COLUCCIO FLAVIO FCI M 1969 M5 (3) SILMAX RACING TEAM 2h12:03.60 31:43.50
91 855 SIRIGU UGO FCI M 1966 M5 (4) RIVIERA OUTDOOR 2h12:05.80 31:45.70
92 46 RUSCA GIORGIO FCI M 1980 EL (25) TERRE DELLA GRANDA 2h12:13.60 31:53.50
93 831 TRABONA MANUEL FCI M 1979 M3 (7) PPR CYCLING 2h12:25.10 32:05.00
94 443 SPINELLO CLAUDIO FCI M 1963 M6 (4) BILLY TEAM 2h12:27.10 32:07.00
95 397 SABBIA CARLO ACSI M 1972 M4 (14) GRANBIKE VELO CLUB 2h12:37.20 32:17.10
96 56 OLIVERO SIMONE FCI M 2001 JU (5) VIGOR RED MOUNT 2h12:37.40 32:17.30
97 116 PASQUALOTTO PAOLO FCI M 1976 M3 (8) PEDALE LEYNICESE 2h12:41.60 32:21.50
98 80   PASTORE MARTA FCI F 1991 DE (4) TEAM BIKE O'CLOCK 2h12:44.10 32:24.00
99 33 PEDEMONTE CHRISTIAN FCI M 2001 JU (6) TEAM BIKE O'CLOCK 2h12:49.30 32:29.20
100 844 GHISO DAMIANO CSEN M 1971 M4 (15) MARCHISIO BICI 2h12:49.60 32:29.50
101 284 CHEREGATO ANDREA FCI M 1977 M3 (9) VITTORIA-BRIGHT RACING SHOCKS 2h12:51.50 32:31.40
102 402 BOVIO PAOLO ACSI M 1983 M2 (13) TERNATESE DAL MOLIN 2h13:03.10 32:43.00
103 411 FERRARI FABIO CSAIN M 1974 M4 (16) TEAM REACTION 2h13:08.60 32:48.50
104 139 PARODI ANDREA FCI M 1966 M5 (5) TEAM BIKE O'CLOCK 2h13:17.80 32:57.70
105 276 BEANI PAOLO FCI M 1956 M7 (1) MASTER TEAM 2h13:20.80 33:00.70
106 182 VAGGE MAURO FCI M 1976 M3 (10) TEAM BIKE O'CLOCK 2h13:21.80 33:01.70
107 579 AVONDETTO MARCO FCI M 1965 M5 (6) BRIKE BIKE 2h13:49.80 33:29.70
108 451 SCALA IGOR FCI M 1983 M2 (14) MAGICUNEO 2h13:54.10 33:34.00
108 58 CHIARA FEDERICO FCI M 1999 UN (11) SCOTT SUMIN 2h13:54.10 33:34.00
110 19 GIRELLI ANDREA FCI M 2000 UN (12) RACING TEAM RIVE ROSSE 2h13:56.10 33:36.00
111 122 TREMBLAN DIEGO FCI M 1972 M4 (17) CICLI BENATO 2h14:20.80 34:00.70
112 566 SORRENTINO GIUSEPPE ACSI M 1972 M4 (18) BICITIME RACING TEAM 2h14:23.10 34:03.00
113 244 AIME FLAVIO LIBERTAS M 1985 M1 (8) SC VIGNOLO 2h14:57.30 34:37.20
114 262 MERLO MATTEO FCI M 1985 M1 (9) TEAM BIKE O'CLOCK 2h15:20.60 35:00.50
115 415 GRANATA GABRIELE FCI M 2000 EMT (6) GEMINI TEAM 2h15:20.80 35:00.70
116 283 CASTELLI GIANNI FCI M 1982 M2 (15) SIXS BOSCARO 2h15:32.80 35:12.70
117 62 GUERZONI MARCO FCI M 1996 EL (26) VALSANGONE OUT DOOR 2h16:02.10 35:42.00
118 357 FERRO ALESSIO FCI M 1975 M3 (11) CYCLING TEAM VERGIATE 2h16:12.80 35:52.70
119 364 REGAZZI MARCO UISP M 1968 M5 (7) VALPE BIKES 2h16:17.10 35:57.00
120 112 IACOPONI DARIO UISP M 1986 M1 (10) AVIS CICLISMO ROSIGNANO 2h16:58.60 36:38.50
122 151 BIOLA MASSIMO FCI M 1973 M4 (19) RACING TEAM RIVEROSSE 2h17:38.00 37:17.90
123 301 NAZIONALE SIMONE FCI M 1986 M1 (11) TEAM CENTOXCENTO BICI 2h17:42.30 37:22.20
124 549 MARELLI LORENZO FCI M 1993 EMT (7) TEAM CAPPELLETTI 2h17:45.60 37:25.50
125 561 REDAELLI ROBERTO FCI M 1964 M6 (5) TEAM SPACEBIKES 2h17:54.30 37:34.20
126 479 RONDINELLI MASSIMO FCI M 1976 M3 (12) TEAM COMO BIKE 2h17:55.30 37:35.20
127 204 EFFAROTTI GIULIANO FCI M 1978 M3 (13) UCLA 1991 2h17:58.30 37:38.20
128 502 TAB̉ ALESSANDRO FCI M 1977 M3 (14) DLF ALBENGA 2h17:58.80 37:38.70
129 32 ARNAUDO DAVIDE FCI M 1999 UN (13) TERRE DELLA GRANDA 2h18:05.10 37:45.00
130 309 MARCHESE CARMELO FCI M 1967 M5 (8) MASTER TEAM 2h18:08.60 37:48.50
131 120 GEROLDI FABIO FCI M 1974 M4 (20) VALCERESIO BIKE 2h18:10.80 37:50.70
132 372 TESTA SIMONE FCI M 1985 M1 (12) SIXS BOSCARO 2h18:13.80 37:53.70
133 83   MAZZUCOTELLI SIMONA FCI F 1977 DE (5) GS SUPERMERCATI BRIVIO 2h18:17.10 37:57.00
134 156 BELLOTTI ENRICO FCI M 1968 M5 (9) LA FENICE MTB 2h18:23.60 38:03.50
135 512 MONTALTO ANDREA FCI M 1974 M4 (21) TEAM BCS GIANT 2h18:27.60 38:07.50
135 326 GENTILE ANDREA FCI M 1993 EMT (8) MAD WHEELS 2h18:27.60 38:07.50
137 567 CARELLI PAOLO FCI M 1991 EMT (9) CYCLING TEAM OLTREPO 2h18:30.60 38:10.50
138 136 MANCIN MARCO FCI M 1978 M3 (15) RACING TEAM RIVEROSSE 2h18:31.80 38:11.70
139 310 COTRONEO DENIS FCI M 1981 M2 (16) UNBROKEN RACING TEAM 2h18:34.30 38:14.20
140 491 COLOMBO EMANUELE FCI M 1980 M2 (17) TEAM BICIAIO 2h18:36.50 38:16.40
141 171 BONGIOVANNI LORENZO FCI M 1973 M4 (22) MASTER TEAM 2h18:38.30 38:18.20
142 270 ZUPO GIUSEPPE ACSI M 1972 M4 (23) BLU DI MARE 2h18:47.10 38:27.00
143 251 BROSSA ALBERTO CSAIN M 1987 M1 (13) CUSATIBIKE RACING TEAM 2h18:49.10 38:29.00
144 159 MONCALVO MASSIMO FCI M 1975 M3 (16) ANGRY WHEELS MTB 2h18:49.30 38:29.20
145 212 PATRISSI MAURIZIO FCI M 1971 M4 (24) SIXS BOSCARO 2h18:51.60 38:31.50
146 288 DAVO' ROBERTO FCI M 1958 M7 (2) TEAM GALBIATI 2h18:53.60 38:33.50
147 142 ELLETTRO MICHELE FCI M 1968 M5 (10) LA FENICE MTB 2h19:19.10 38:59.00
148 155 PASCHETTA FLAVIO FCI M 1974 M4 (25) VALSANGONE OUT DOOR 2h19:22.10 39:02.00
149 327 CATTANEO VALERIO FCI M 1970 M4 (26) LA FENICE MTB 2h19:23.30 39:03.20
150 57 CARAMENTO MIRKO FCI M 1999 UN (14) SCOTT SUMIN 2h19:24.80 39:04.70
151 132 CHERIN LUCA FCI M 1989 EMT (10) TEAM BIKE O'CLOCK 2h19:34.10 39:14.00
152 337 MARTINI MARCO FCI M 1966 M5 (11) SILMAX RACING TEAM 2h19:53.10 39:33.00
153 341 DEALTI STEFANO FCI M 1974 M4 (27) BIKER TEAM LIVELLATO 2h19:57.80 39:37.70
154 158 FERRO IVAN FCI M 1981 M2 (18) SPEED BIKE 2h20:09.10 39:49.00
155 14 BRAMBILLA DAVIDE FCI M 1998 UN (15) MTB INCREA BRUGHERIO ASD 2h20:12.80 39:52.70
156 304 LUIDELLI DIEGO ACSI M 1986 M1 (14) MTB CINGHIOS RACING TEAM 2h20:16.60 39:56.50
157 584 OLIVERO ENRICO FCI M 1998 EMT (11) VIGOR CLUB CUNEO 2h20:24.60 40:04.50
158 273 RUSCONI ENRICO FCI M 1960 M6 (6) CICLING TEAM OLTREPO 2h20:26.80 40:06.70
159 162 GRAZIOTTI FRANCESCO FCI M 1984 M2 (19) CICLING TEAM OLTREPO 2h20:28.10 40:08.00
160 580 CAGLIERO CLAUDIO ACSI M 1966 M5 (12) TECNOBIKE BRA 2h20:45.80 40:25.70
161 303 LUNARDI CLAUDIO FCI M 1964 M6 (7) TEAM CENTOXCENTO BICI 2h20:49.60 40:29.50
162 167 ERATOSTENE DANIELE FCI M 1979 M2 (20) SPEED BIKE 2h20:57.60 40:37.50
163 217 BOASSIO GABRIELE FCI M 1981 M2 (21) MARCHISIO BICI 2h20:58.60 40:38.50
164 817 BELLUCCI GIANLUCA ACSI M 1969 M5 (13) ZERO TEAM BORDIGHERA 2h21:02.30 40:42.20
165 201 GRECO ROSARIO FCI M 1977 M3 (17) SIXS BOSCARO 2h21:03.60 40:43.50
166 446 BELOTTI FABIO FCI M 1969 M5 (14) TEAM SPACEBIKES 2h21:09.80 40:49.70
167 278 VITALI MASSIMO FCI M 1971 M4 (28) MASTER TEAM 2h21:34.30 41:14.20
168 356 RUGGIRELLO MIRKO FCI M 1995 EMT (12) DARRA RACING TEAM 2h21:56.30 41:36.20
169 334 ANTONIONE IVAN FCI M 1978 M3 (18) GUIDI ROSAS BIKE 2h22:03.10 41:43.00
170 272 FORZANI FEDERICO FCI M 1987 M1 (15) GUIDI ROSAS BIKE 2h22:05.60 41:45.50
171 147 CAVALLO GIAMPIERO FCI M 1962 M6 (8) SILMAX RACING TEAM 2h22:06.60 41:46.50
172 570 GIGLIO NICOLA FCI M 1982 M2 (22) ASD IT ARMY CT 2h22:09.60 41:49.50
173 299 ROSTAGNO FABIO FCI M 1993 EMT (13) BILLY TEAM 2h22:17.30 41:57.20
174 444 VIALE LUCA CSAIN M 1977 M3 (19) SC VIGNOLO 2h22:22.80 42:02.70
175 850 FERRO MASSIMO FCI M 1978 M3 (20) ALBISOLA BIKE 2h22:24.60 42:04.50
176 369 FERRANDO FRANCESCO FCI M 1984 M2 (23) TEAM GOLD BIKE 2h22:33.60 42:13.50
177 583 FRISON GIANLUCA FCI M 1999 EMT (14) LEYNICESE RACING TEAM 2h22:36.80 42:16.70
178 526 SOBRERO EDOARDO ACSI M 1970 M4 (29) TEAM BIKEST 2h23:11.60 42:51.50
179 349 SOLAGNA  MAURIZIO FCI M 1966 M5 (15) LISSONE MTB 2h23:14.80 42:54.70
180 274 LIBERI EDUARDO FCI M 1975 M3 (21) ROCKANDROADBIKE 2h23:19.30 42:59.20
181 154 GIRARDIN GIBIN EROS FCI M 1988 M1 (16) LESSONA BIKE 2h23:21.30 43:01.20
182 82   PERETTI CLAUDIA FCI F 1998 DE (6) VITTORIA-BRIGHT RACING SHOCKS 2h23:42.30 43:22.20
183 851 POMPEI PAOLO ANDREA FCI M 1990 EMT (15) ALBISOLA BIKE 2h23:50.80 43:30.70
184 569 BELLONE MARCO UISP M 1981 M2 (24) TORINO BIKE EXPERIENCE 2h24:27.10 44:07.00
185 394 ZAMBARINO MARCO FCI M 1963 M6 (9) TEAM MARCHISIO BICI 2h24:44.10 44:24.00
186 458 QUAIA DAVIDE FCI M 1993 EMT (16) EQUILIBRIO URBANO 2h24:59.80 44:39.70
187 290 DELFINO GABRIELE FCI M 1991 EMT (17) TEAM FUORIGIRI 2h25:00.50 44:40.40
188 205 LIPAROTA ANDREA FCI M 1973 M4 (30) LA FENICE MTB 2h25:07.30 44:47.20
189 191 CASTELLI IVAN FCI M 1969 M5 (16) TEAM ECODYGER 2h25:09.00 44:48.90
190 362 BUZZETTI FEDERICO FCI M 1991 EMT (18) GAGA BIKE TEAM 2h25:09.30 44:49.20
191 180 BISCARO MASSIMO FCI M 1977 M3 (22) LA FENICE MTB 2h25:10.80 44:50.70
192 280 REVIGLIO PAOLO FCI M 1967 M5 (17) ALPINA BIKECAFE 2h25:14.80 44:54.70
193 392 BALBONI ANDREA FCI M 1973 M4 (31) GAGA BIKE TEAM 2h25:16.10 44:56.00
194 376 DỦ DAVIDE FCI M 1969 M5 (18) RACING TEAM RIVE ROSSE 2h25:19.80 44:59.70
195 50 MAZZA ERICK FCI M 2001 JU (7) SC TRIANGOLO LARIANO 2h25:26.00 45:05.90
196 31 MARTINI DAVIDE FCI M 1999 UN (16) TEAM BIKE O'CLOCK 2h25:37.30 45:17.20
197 295 DI MAIO GIUSEPPE FCI M 1971 M4 (32) BICI CAMOGLI GOLFO PARADISO 2h25:42.80 45:22.70
198 275 FERRANDO STEFANO FCI M 1975 M3 (23) UA' CYCLING TEAM 2h25:58.50 45:38.40
199 111   MELI NICOLETTA FCI F 1978 W2 (1) A.D.R. ASD 2h25:58.80 45:38.70
200 69 PARODI ANDREA FCI M 2001 JU (8) ASD MTB I CINGHIALI 2h26:01.00 45:40.90
201 354 SAPPA ROBERTO FCI M 1977 M3 (24) DREAM TEAM 2h26:28.50 46:08.40
202 192 COELLO STEFANO FCI M 1985 M1 (17) BRIKE BIKE 2h26:40.00 46:19.90
203 581 TRAVERSO IVAN FCI M 1989 M1 (18) RIVIERAOUTDOOR 2h26:53.80 46:33.70
204 532 BELLINO MARIO FCI M 1962 M6 (10) BILLY TEAM 2h26:54.30 46:34.20
205 88   GUERRERA MARTINA FCI F 1998 DE (7) MTB INCREA BRUGHERIO ASD 2h27:00.50 46:40.40
206 555 VARETTI ANDREA FCI M 1978 M3 (25) TEAM BIKEST 2h27:12.50 46:52.40
207 168 NAPOLETANO GIUSEPPE FCI M 1963 M6 (11) BICI CAMOGLI GOLFO PARADISO 2h27:14.80 46:54.70
208 175 PITSCHEIDER ENRICO FCI M 1964 M6 (12) VITTORIA-BRIGHT RACING SHOCKS 2h27:16.30 46:56.20
209 184 VIETTO ANDREA ACSI M 1978 M3 (26) SC FARIGLIANO I GAT ROSS 2h27:29.50 47:09.40
210 99   MANDELLI CHIARA FCI F 1972 W2 (2) TEAM SPACEBIKES 2h27:46.30 47:26.20
211 399 CRAVERO SANDRO FCI M 1976 M3 (27) MAGICUNEO 2h27:54.80 47:34.70
212 836 ZAMUNER JOHN FCI M 1960 M6 (13) LEYNICESE RACING TEAM 2h27:59.80 47:39.70
213 565 CATALDO ROCCO ACSI M 1988 SOFTBIKE CREW 2h28:10.80 47:50.70
214 289 BOAGLIO CRISTOPHER FCI M 1988 M1 (19) BRIKE BIKE 2h28:14.80 47:54.70
215 169 TOMASSETTI UMBERTO ACSI M 1987 M1 (20) CINQUANTAFISSO 2h28:15.30 47:55.20
216 331 PARODI FRANCESCO CSAIN M 1986 M1 (21) SIXS BOSCARO 2h28:18.10 47:58.00
217 450 FORESTA ANDREA CSEN M 1981 M2 (25) ASD TRIATHLON SAVONA 2h28:20.50 48:00.40
218 308 FUSAR BASSINI EDOARDO FCI M 1960 M6 (14) LISSONE MTB 2h28:24.50 48:04.40
219 324 FOIS GIORGIO FCI M 1984 M2 (26) RACING TEAM RIVEROSSE 2h28:32.30 48:12.20
220 267 SIMONDI ALEX FCI M 1985 M1 (22) BRIKE BIKE 2h28:33.00 48:12.90
221 35 GAMBINO ALESSANDRO FCI M 1984 EL (27) FRM RACING TEAM PIEMONTE-ALMAS 2h28:35.80 48:15.70
222 438 BERTOLI ELIA FCI M 1984 M2 (27) FRM RACING TEAM PIEMONTE 2h28:36.00 48:15.90
223 135 BIANCO MIRCO FCI M 1959 M7 (3) DREAM TEAM 2h28:40.50 48:20.40
224 405 MALATESTA IVANO FCI M 1984 M2 (28) LA FENICE MTB 2h28:44.00 48:23.90
225 92   FILIBERTI SILVIA FCI F 1975 W2 (3) LUGAGNANO OFF ROAD 2h29:31.30 49:11.20
226 391 INDELICATO MARIO FCI M 1963 M6 (15) BICI CAMOGLI GOLFO PARADISO 2h29:43.80 49:23.70
227 403 GIRAUDO GIUSEPPE CSAIN M 1973 M4 (33) SC VIGNOLO 2h30:05.00 49:44.90
228 165 GIRELLI COSTANTINO FCI M 1966 M5 (19) RACING TEAM RIVEROSSE 2h30:25.50 50:05.40
229 842 CIANCIO ANDREA FCI M 1977 M3 (28) UNBROKEN RACING TEAM 2h30:38.00 50:17.90
230 469 BORIN ANDREA FCI M 1979 M3 (29) MOUNTAIN BIKE SENSA FREN 2h30:40.80 50:20.70
231 582 FRISON GIACOMO FCI M 1997 EMT (19) LEYNICESE RACING TEAM 2h30:41.50 50:21.40
232 390 ROSINA MIRKO FCI M 1973 M4 (34) TEAM ESTEBIKE ZORDAN 2h30:42.50 50:22.40
233 241 DELSANTE DAVIDE FCI M 1982 M2 (29) TEAM SPACEBIKES 2h30:45.80 50:25.70
234 837 VASCHETTI ENRICO ACSI M 1976 M3 (30) TECNOBIKE BRA 2h30:46.80 50:26.70
235 257 GARETTO CRISTIAN FCI M 1975 M3 (31) ACROLAND TEAM 2h30:50.30 50:30.20
236 559 ZANTA PAOLO UISP M 1970 M4 (35) TEAM BIKEXP 2h30:51.30 50:31.20
237 185 MAGGIO MATTEO CSAIN M 1988 M1 (23) BIKERS TEAM 2h31:09.50 50:49.40
238 506 BARBONE MICHELANGELO FCI M 1970 M4 (36) BILLY TEAM 2h31:14.30 50:54.20
239 65 DE MARCO GIULIANO FCI M 1994 EL (28) VALSANGONE OUT DOOR 2h31:19.00 50:58.90
240 166 DE VITO PIETRO FCI M 1969 M5 (20) BICI CAMOGLI GOLFO PARADISO 2h31:22.20 51:02.10
241 336 PIGLIA DAVIDE FCI M 1977 M3 (32) SPEED BIKE 2h31:44.50 51:24.40
242 346 OLMI PAOLO FCI M 1975 M3 (33) DARRA RACING TEAM 2h31:48.40 51:28.30
243 503 TARDIVO ILARIO CSAIN M 1975 M3 (34) GS PASSATORE 2h31:50.30 51:30.20
244 146 MINOLETTI MORENO ACSI M 1962 M6 (16) ASD CPS 2h31:55.00 51:34.90
245 588 GIORDANO LUCA CSAIN M 1983 M2 (30) GS PASSATORE 2h32:01.30 51:41.20
246 232 DELFINO GIUSEPPE ACSI M M5 (21) TEAM CENTOXCENTO BICI 2h32:02.00 51:41.90
247 840 PELLEGRINO EZIO CSAIN M 1968 M5 (22) GS PASSATORE 2h32:04.00 51:43.90
248 265 PARODI EMANUELE FCI M 1969 M5 (23) TEAM CENTOXCENTO BICI 2h32:05.30 51:45.20
249 173 CANEVA MARCO FCI M 1966 M5 (24) BIKER TEAM LIVELLATO 2h32:06.00 51:45.90
250 829 DESTEFANIS DANILO FCI M 1995 EMT (20) ROERO SPEED BIKE 2h32:21.30 52:01.20
251 28 ABATE SIMONE FCI M 2002 JU (9) MTB INCREA BRUGHERIO ASD 2h32:31.30 52:11.20
252 209 NEGRO LORENZO FCI M 1968 M5 (25) CICLI GAI CHIERI 2h32:37.30 52:17.20
253 602 PIRAS OTTORINO FCI M 1964 M6 (17) TEAM BIKE O'CLOCK 2h32:40.80 52:20.70
254 426 PERINI MICHELE CSEN M 1970 M4 (37) MARCHISIO BICI 2h32:46.00 52:25.90
255 247 TERRACCIANO SABATO FCI M 1957 M7 (4) SILMAX RACING TEAM 2h32:57.00 52:36.90
256 400 BALLESIO GIOVANNI CSEN M 1966 M5 (26) CASCINA DEL PRATO SPORT&FUN 2h33:02.80 52:42.70
257 140 ROLANDI GIAN PAOLO FCI M 1973 M4 (38) TEAM CICLOPE MTB 2h33:17.30 52:57.20
258 429 BARBIERI LUCA FCI M 1976 M3 (35) TEAM BIKE O'CLOCK 2h33:36.50 53:16.40
259 145 CIANCETTA ENRICO FCI M 1962 M6 (18) TEAM CYCLO 2h34:03.30 53:43.20
260 445 SALUSSOLIA NICOLA ACSI M 1972 M4 (39) POLISPORTIVA VILLAGGIO LAM 2h34:11.50 53:51.40
261 144 ROTTA MAURIZIO FCI M 1979 M3 (36) RACING TEAM RIVEROSSE 2h34:32.30 54:12.20
262 97   PIRALLA BARBARA FCI F 1973 W2 (4) RACING TEAM RIVE ROSSE 2h34:38.30 54:18.20
263 509 DELPIANO FABRIZIO FCI M 1970 M4 (40) ROERO SPEED BIKE 2h35:04.30 54:44.20
264 806 RONCHI ROBERTO FCI M 1965 M5 (27) ALASSIO BIKE 2h35:09.00 54:48.90
265 197 LARDIZZONE ALESSANDRO FCI M 1974 M4 (41) ETNA CLIMBIKERS 2h35:16.30 54:56.20
266 527 MOZZILLO SALVATORE FCI M 1969 M5 (28) TEAM CENTOXCENTO BICI 2h35:23.30 55:03.20
267 414 BENATTI FRANCESCO FCI M 1997 EMT (21) SIXS BOSCARO 2h35:41.00 55:20.90
268 464 TADDEO ALESSANDRO ACSI M 1977 M3 (37) ODDONE CICLI ASD VETERANO 1 2h35:44.00 55:23.90
269 463 FOLCO ROBERTO FCI M 1979 M3 (38) RIVIERAOUTDOOR 2h35:46.70 55:26.60
270 380 GRASSI SIMONE FCI M 1995 EMT (22) RIVIERA OUTDOOR 2h35:51.00 55:30.90
271 461 CASANOVA ALBERTO FCI M 1978 EMT (23) GS LOABIKERS 2h35:53.50 55:33.40
272 462 PRIOTTO STEFANO FCI M 1991 EMT (24) BRIKE BIKE 2h36:00.30 55:40.20
273 599 SANTINO GABRIELE FCI M 1979 M3 (39) TRACCE TEAM 2h36:11.70 55:51.60
274 263 MINASSO FEDERICO FCI M 1987 M1 (24) BICICLANDO TEAM 2h36:15.50 55:55.40
275 419 GEA ALESSANDRO FCI M 1968 M5 (29) GEMINI TEAM 2h36:29.50 56:09.40
276 230 BELLOPEDE SALVATORE ACSI M 1975 M3 (40) TEAM BIKEST 2h36:51.50 56:31.40
277 401 AMEDEI STEFANO ACSI M 1962 M6 (19) VELO CLUB GENOVESE 2h36:54.00 56:33.90
278 216 ARTUSIO DIEGO FCI M 1970 M4 (42) ROERO SPEED BIKE 2h36:59.00 56:38.90
279 591 ROSSO MATTEO CSAIN M M3 (41) FULVIA PAGLIUGHI CICLI 2h37:17.30 56:57.20
280 355 TREVISAN ANDREA FCI M 1977 M3 (42) GIAI TEAM 2h37:26.70 57:06.60
281 129 POGGIO ENRICO FCI M 1993 EMT (25) BTWIN RACING TEAM DECATHLON IT 2h37:28.20 57:08.10
282 243 ACCIAI LUCA FCI M 1978 M3 (43) RACING TEAM RIVE ROSSE 2h37:28.70 57:08.60
283 439 FERRARI ANDREA UISP M 1975 M3 (44) VIRTUS UP 2h37:34.20 57:14.10
284 338 BRESCANI DANIELE CSAIN M 1999 EMT (26) SIXS BOSCARO 2h37:45.50 57:25.40
285 316 BERTA LUDOVICO FCI M 1993 EMT (27) MAD WHEELS 2h37:47.80 57:27.70
286 131 RISOLI MASSIMO ACSI M 1976 M3 (45) GREEN SPORT 2h37:57.70 57:37.60
287 441 SANTINI ROBERTO ACSI M 1976 M3 (46) ASD CASSINIS CYCLING TEAM 2h38:06.70 57:46.60
288 330 TURINA DAVIDE FCI M 1971 M4 (43) BRIKE BIKE 2h38:08.50 57:48.40
289 465 CECCAREL MATTIA CSEN M 1991 EMT (28) MARCHISIO BICI 2h38:10.30 57:50.20
290 544 MACCIO GIACOMO FCI M 1958 M7 (5) GC VALLESTURA 2h38:12.70 57:52.60
291 496 KARELL LAMAR CSI M 1976 M3 (47) CICLI 53X12 2h38:13.30 57:53.20
292 497 MINARI FULVIO CSI M 1978 M3 (48) CICLI 53X12 2h38:19.50 57:59.40
293 809 POLLIOTTO ALBERTO FCI M 1975 M3 (49) BRIKE BIKE 2h38:23.20 58:03.10
294 227 IMBRIACO GIUSEPPE FCI M 1976 M3 (50) MASTER TEAM 2h38:26.20 58:06.10
295 321 BERTI MAURO FCI M 1967 M5 (30) DARRA RACING TEAM 2h38:29.50 58:09.40
296 266 SIMONDI ALESSANDRO LIBERTAS M 1979 M3 (51) SC VIGNOLO 2h38:39.70 58:19.60
297 264 PARODI ALESSANDRO FCI M 1968 M5 (31) TEAM CENTOXCENTO BICI 2h38:32.10 58:12.00
298 373 DEMASI DANIEL FCI M 1988 M1 (25) I'M CYCLE 2h38:44.50 58:24.40
299 335 MANENTI CLAUDIO ACSI M 1988 M1 (26) BIELLA BIKING 2h38:48.80 58:28.70
300 846 OLIVA MATTIA M 1989 M1 (27) ODONE BICI 2h38:56.00 58:35.90
301 485 GAVOTTO PIETRO CSAIN M 1992 EMT (29) MONASTERO DI 2h39:14.70 58:54.60
302 531 VIGANO' RICCARDO FCI M 1968 M5 (31) GS SUPERMERCATI BRIVIO 2h39:18.50 58:58.40
303 226 COLOMBO GIUSEPPE FCI M 1956 M7 (6) MASTER TEAM 2h39:19.00 58:58.90
304 815 STOCCO CLAUDIO CSAIN M 1957 M7 (7) BIKERS TEAM 2h39:24.20 59:04.10
305 473 BORIN LUCA FCI M 1968 M5 (32) MOUNTAIN BIKE SENSA FREN 2h39:44.80 59:24.70
306 557 CORALLO ALESSANDRO ACSI M 1973 M4 (44) CICLO TEAM CERATI 2h39:47.00 59:26.90
307 478 BODDA GUIDO FCI M 1981 M2 (31) MOUNTAIN BIKE SENSA FREN 2h39:49.20 59:29.10
308 164 VALCOZZENA MATTIA FCI M 1991 EMT (30) ROCKANDROADBIKE 2h39:51.50 59:31.40
309 545 MEGLIOLI LUIGI UISP M 1958 M7 (8) EMILIA CORSE 2h39:58.20 59:38.10
310 467 MAURI ALESSIO FCI M 1975 M3 (52) TEAM COMO BIKE 2h40:01.20 59:41.10
311 89   GASPARDINO GIULIA FCI F 1994 DE (8) SIXS BOSCARO 2h40:10.00 59:49.90
312 404 FAVATA ALESSANDRO FCI M 1987 M1 (28) CICLI GAI CHIERI 2h40:12.20 59:52.10
313 388 VITTONE PAOLO CSAIN M 1970 M4 (45) GS PASSATORE 2h40:15.20 59:55.10
314 859 CATALANO ANDREA FCI M 1975 M3 (53) GIORNALIERA 2h41:10.00 1h00:49.90
315 296 ALBIERI ALESSANDRO FCI M 1961 M6 (20) GALBIATI SPORT CICLI ESPOSITO 2h41:15.70 1h00:55.60
316 490 ARCUDI ALESSANDRO FCI M 1980 M2 (32) TEAM SASQUATCH 2h41:16.50 1h00:56.40
317 342 DELPONTE MATTEO FCI M 1980 M2 (33) SPEED BIKE 2h41:19.20 1h00:59.10
318 821 MARTINA MARIO FCI M 1963 M6 (21) TEAM BCS GIANT 2h41:24.50 1h01:04.40
319 805 MAURIZIO MARCO FCI M 1966 M5 (33) ALASSIO BIKE 2h41:29.00 1h01:08.90
320 547 CAPUTO FRANCESCO ACSI M 2001 MJ (1) GRANBIKE VELO CLUB 2h41:37.50 1h01:17.40
321 828 CAROELLA DAVIDE FCI M 1970 M4 (46) SCOTT SUMIN 2h41:43.80 1h01:23.70
322 575 BEGHELLO GIANLUCA FCI M 1973 M4 (47) TEAM BCS GIANT 2h42:02.30 1h01:42.20
323 195 CHIANTELLO ANDREA FCI M 1976 M3 (54) ETNA CLIMBIKERS 2h42:38.50 1h02:18.40
324 453 FINAZZI MARCO FCI M 1975 M3 (55) MTB FRANCIACORTA CAPRIOLO 2h42:51.20 1h02:31.10
325 848 PAKO SERGIO CSEN M 1956 M7 (9) MARCHISIO BICI 2h43:02.20 1h02:42.10
326 551 ELMINI GIANLUCA CSAIN M 1983 M2 (34) MYG CYCLING TEAM 2h43:59.00 1h03:38.90
327 269 RECCHI RICCARDO CSAIN M 1973 M4 (48) 2h44:09.50 1h03:49.40
328 314 ALLOVIO PIER GIUSEPPE FCI M 1966 M5 (34) PEDALE LEYNICESE 2h44:10.00 1h03:49.90
329 361 CONDI PAOLO FCI M 1978 M3 (56) GS PODENZANO 2h44:25.50 1h04:05.40
330 59 SCHIMIZZI THOMAS FCI M 2002 JU (10) RUSTY BIKETEAM-BAITIERI COSTRU 2h44:32.30 1h04:12.20
331 224 PIAZZO GUIDO ACSI M 1977 M3 (57) TEAM BIKEST 2h44:35.20 1h04:15.10
332 577 NOTA ANDREA FCI M 1974 M4 (49) BRIKE BIKE 2h44:37.20 1h04:17.10
333 537 PERPIGLIA PAOLO FCI M 1962 M6 (22) TEAM CENTOXCENTO BICI 2h44:39.00 1h04:18.90
334 431 TREVISANUTTO STEFANO FCI M 1974 M4 (50) FRM RACING TEAM PIEMONTE 2h44:40.00 1h04:19.90
335 507 COMELLI MAURIZIO FCI M 1972 M4 (51) TEAM BIKE O'CLOCK 2h44:40.70 1h04:20.60
336 510 GARAVAGLIA MAURO CSAIN M 1972 M4 (52) POOL CANTU 2h44:42.70 1h04:22.60
337 420 TREVISANUTTO MAURIZIO ACSI M 1969 M5 (35) DOTTA BIKE 2h44:45.90 1h04:25.80
338 253 CUSATI MARCO ACSI M 1983 M2 (35) CUSATIBIKE RACING TEAM 2h44:45.90 1h04:25.80
339 816 MERLO MASSIMO FCI M 1964 M6 (23) ASD LA FENICE MTB 2h44:52.00 1h04:31.90
340 153 COSTAMAGNA ANDREA CSAIN M 1983 M2 (36) GS PASSATORE 2h45:01.20 1h04:41.10
341 360 AFFANNI MAURO FCI M 1978 M3 (58) CICLI LUCCHINI 2h45:03.20 1h04:43.10
342 830 TERRANOVA DANIELE FCI M 1985 M1 (29) TEAM CENTOXCENTO BICI 2h45:16.00 1h04:55.90
343 493 CARLINI VALTER FCI M 1979 M3 (59) TEAM SENZA SENSO 2h45:21.00 1h05:00.90
344 298 SANDRI ANDREA FCI M 1973 M4 (53) BIKE AND RIDE MSP ROMA 2h45:33.20 1h05:13.10
345 343 FERRARA TOMMASO CSAIN M 1967 M5 (36) BIKERS TEAM 2h45:46.50 1h05:26.40
346 587 GILLIO MEINA MAURIZIO CSAIN M M2 (37) FULVIA PAGLIUGHI CICLI 2h45:50.00 1h05:29.90
347 574 CROVELLA ROBERTO CSAIN M 1977 M3 (60) CYCLING TEAM VERRUA 2h45:54.20 1h05:34.10
348 409 GHILARDI MICHELE FCI M 1981 M2 (38) CICLISTICA PRADALUNGHESE 2h45:59.70 1h05:39.60
349 492 PIROMALLI VALERIO ACSI M 1984 M2 (39) BIKEVO MOBILI CASACCIA 2h46:12.20 1h05:52.10
350 203 AMISANO MARCELLO FCI M 1981 M2 (40) MANIA BIKE 2h46:20.20 1h06:00.10
351 377 BRANDOLINI GRAZIANO FCI M 1968 M5 (37) TEAM BCS GIANT 2h46:54.70 1h06:34.60
352 826 TITTONEL ANDREA FCI M 1985 M1 (30) POISON BIKE TEAM 2h47:24.50 1h07:04.40
353 590 REPETTO ALESSANDRO CSAIN M M3 (61) FULVIA PAGLIUGHI CICLI 2h47:45.50 1h07:25.40
354 245 PAULSHUS LARS UCI M 1978 M3 (62) TEAM DBS 2h47:58.20 1h07:38.10
355 835 VAIRO ALBERTO CSEN M 1976 M3 (63) MARCHISIO BICI 2h48:09.20 1h07:49.10
356 520 ATRAMENTO MASSIMILIANO FCI M 1968 M5 (38) GENOA BIKE 2h48:16.70 1h07:56.60
357 312 PODESTA' SERGIO FCI M 1969 M5 (39) BICI CAMOGLI GOLFO PARADISO 2h48:26.00 1h08:05.90
358 223 PARIANI MARCO ACSI M 1986 M1 (31) ASD TEAM VIPER TICINO 2h48:29.00 1h08:08.90
359 416 PLAITANO ALESSANDRO OSPES M 1984 M2 (41) ASD EXTREME BIKE SALERNO 2h48:30.00 1h08:09.90
360 811 CORDONE MICHELE FCI M 1990 CT (1) ASD ANDORARACE 2h48:39.20 1h08:19.10
361 558 PERETTI PAOLO FCI M 1974 M4 (54) RACING TEAM RIVE ROSSE 2h48:50.50 1h08:30.40
362 556 VAUDANO ALESSANDRO FCI M 1977 M3 (64) RACING TEAM RIVE ROSSE 2h48:51.20 1h08:31.10
363 488 MONACO MASSIMO FCI M 1988 M1 (32) TEAM SASQUATCH 2h48:54.00 1h08:33.90
364 311 PALLAVICINI FRANCO FCI M 1967 M5 (40) LA FENICE MTB 2h48:54.00 1h08:33.90
365 487 BONGIORNI DAVIDE FCI M 1988 M1 (33) MAD WHEELS 2h49:07.20 1h08:47.10
366 839 AIMASSO ANIELE AICS M 1980 M2 (42) ROEROICA 2h49:17.50 1h08:57.40
367 432 POMARO RICCARDO ACSI M 1988 M1 (34) ASD TEAM ALL 4 CYCLING 2h49:31.50 1h09:11.40
368 524 CUGGE AGOSTINO ACSI M 1968 M5 (41) CICLISTICA OSPEDALETTI 2h49:36.70 1h09:16.60
369 501 SIOLI MARCO FCI M 1979 M3 (65) BIKE GARAGE 2h49:54.70 1h09:34.60
370 595 ROSSINI LUCA FCI M 1969 M5 (42) ANGRY WHEELS MTB 2h49:58.00 1h09:37.90
371 468 MAGGIO DAVIDE CSAIN M 1980 M2 (43) I BRIC 2h49:59.70 1h09:39.60
372 504 ALBERTINI MANUELE FCI M 1971 M4 (55) LA FENICE MTB 2h50:04.20 1h09:44.10
373 500 RICCI MICHELE CSAIN M 1978 M3 (66) RUOTE LIBERE PIOSSASCO 2h50:05.00 1h09:44.90
374 529 PLATANIA PAOLO FCI M 1968 M5 (43) SENZAFRENI MTB CLUB 2h50:33.00 1h10:12.90
375 242 RAIMONDI ALBERTO ACSI M 1968 M5 (44) ASD TEAM VIPER TICINO 2h50:40.50 1h10:20.40
376 852 POMPEI MATTIA FCI M 1991 EMT (31) B-GARAGE MGO DEANEASY SPEEDWHE 2h51:01.70 1h10:41.60
377 389 BONANSEA ALESSANDRO FCI M 1976 M3 (67) BRIKE BIKE 2h51:28.20 1h11:08.10
378 220 CARGIOLLI LORENZO ACSI M 1973 M4 (56) CINGHIALI MANNARI 2h51:34.00 1h11:13.90
379 412 BISOGNO LORENZO FCI M 1967 M5 (45) GEMINI TEAM 2h52:03.00 1h11:42.90
380 345 GIOVANDO VALTER ACSI M 1962 M6 (24) SUTALATUR BIKE SALASSA 2h52:29.20 1h12:09.10
381 818 LUTTATI SIMONE FCI M 1987 M1 (35) TEAM SASQUATCH 2h52:35.00 1h12:14.90
382 293 ARMANNA FABIO FCI M 1970 M4 (57) GALBIATI SPORT CICLI ESPOSITO 2h52:53.70 1h12:33.60
383 261 MALINARICH CARLO ACSI M 1983 M2 (44) CICLO TEAM CERATI 2h52:57.20 1h12:37.10
384 541 SORAVITO LORENZO ACSI M 1963 M6 (25) GRANBIKE VELO CLUB 2h53:02.50 1h12:42.40
385 179 BARBERIS MAURIZIO FCI M 1957 M7 (10) SCOTT SUMIN 2h53:10.70 1h12:50.60
386 260 LO RICCO MASSIMO CSAIN M 1972 M4 (58) CUSATIBIKE RACING TEAM 2h53:12.00 1h12:51.90
387 240 COND̉ DANIELE ACSI M 1975 M3 (68) ASD TEAM VIPER TICINO 2h53:19.50 1h12:59.40
388 819 GIUSTO MATTIA FCI M 1984 M2 (45) FRRD GOLFO DIANESE 2h53:20.70 1h13:00.60
389 150 BATTANI GIANNI ACSI M 1956 M7 (11) BIELLA BIKING 2h53:22.20 1h13:02.10
390 133 ABBA' GIORDANO FCI M 1975 M3 (69) SCOTT SUMIN 2h53:33.00 1h13:12.90
391 843 PARODI CLAUDIO FCI M 1983 M2 (46) BIKE O'CLOCK 2h53:35.00 1h13:14.90
392 315 DIGILIO PIERO ANGELO FCI M 1963 M6 (26) PEDALE LEYNICESE 2h53:41.00 1h13:20.90
393 218 ACUNTO GIOVANNI FCI M 1970 M4 (59) MANIA BIKE 2h53:44.70 1h13:24.60
394 539 QUADRELLI STEFANO FCI M 1961 M6 (27) GAGA BIKE TEAM 2h53:49.70 1h13:29.60
395 398 MAZZUCCO VINCENZO CSEN M 1967 M5 (46) CASCINA DEL PRATO SPORT&FUN 2h53:54.70 1h13:34.60
396 306 TEDDE PIERO ACSI M 1962 M6 (28) OSSOLA CICLYNG TEAM 2h54:08.20 1h13:48.10
397 211 PASTORINO PAOLO FCI M 1973 M4 (60) TEAM BIKE O'CLOCK 2h54:12.50 1h13:52.40
398 522 CASSINI MAURO ACSI M 1968 M5 (47) TEAM CENTOXCENTO BICI 2h54:30.70 1h14:10.60
399 98   LUCCHINI FRANCESCA FCI F 1995 EWS (1) PUNTOSPORT TEAM 2h54:34.00 1h14:13.90
400 325 GIORDANI ELIO FCI M 1967 M5 (48) GALBIATI SPORT CICLI ESPOSITO 2h55:33.20 1h15:13.10
401 258 GHERSI LUCA FCI M 1980 M2 (47) TEAM BIKE O'CLOCK 2h56:05.50 1h15:45.40
402 552 BELLANI FABIO UISP M 1976 M3 (70) LIGURIA MTB 2h56:11.70 1h15:51.60
403 383 CAVALLERO MAURIZIO FCI M 1970 M4 (61) BRIKE BIKE 2h56:29.50 1h16:09.40
404 823 ATTANA' SIMONE FCI M 1979 M3 (71) TEAM BCS GIANT 2h56:30.50 1h16:10.40
405 822 MARAZZANO ALESSANDRO FCI M 1966 M5 (49) TEAM BCS GIANT 2h56:32.20 1h16:12.10
406 538 PERSIC DEAN CSEN M 1960 M6 (29) SPOTORNO OUTDOOR 2h56:33.00 1h16:12.90
407 856 FLOGSTAD JONERLIAND UCI M 1967 M5 (50) MOSS CK 2h56:47.00 1h16:26.90
408 231 PENSATO MICHELE ACSI M 1976 M3 (72) TEAM BIKEST 2h56:54.70 1h16:34.60
409 593 OLIVA RENZO M 2h57:02.00 1h16:41.90
410 417 MICUCCI DAVIDE FCI M 1976 M3 (73) VAL SANGONE OUTDOOR 2h57:41.20 1h17:21.10
411 810 TENTORI RAFFAELE M 1968 CT (2) 2h57:54.50 1h17:34.40
412 318 BERTOLINO ROBERTO ACSI M 1963 M6 (30) BIKE INFINITY ASD 2h57:57.50 1h17:37.40
413 344 VELARDI COSIMO FCI M 1956 M7 (12) DARRA RACING TEAM 2h58:04.20 1h17:44.10
414 813 CALI FRANCESCO FCI M 1973 M4 (62) CICLI GAI CHIERI 2h58:06.00 1h17:45.90
415 255 FRANCESCATO SAVERIO CSAIN M 1977 M3 (74) FULVIA PAGLIUGHI CICLI 2h58:08.20 1h17:48.10
416 221 GHIGLIONE ALBERTO FCI M 1975 M3 (75) BIKERS TEAM LIVELLATO 2h58:09.20 1h17:49.10
417 427 TOSIN DANIELE FCI M 1969 M5 (51) TEAM AGGRESSIVE BIKE CENTER 2h58:18.50 1h17:58.40
418 434 PIVA MASSIMO FCI M 1963 M6 (31) TEAM AGGRESSIVE BIKE CENTER 2h58:23.50 1h18:03.40
419 845 MASSA ELIA ACSI M 1994 EMT (32) ODDONE CICLI ASD VETERANO 1 2h58:24.00 1h18:03.90
420 847 COLSTIA ANTONIO FCI M 1968 M5 (52) CENTOXCENTO BICI 2h58:26.50 1h18:06.40
421 486 GENCO LUCA FCI M 1990 EMT (33) VAL SANGONE OUTDOOR 2h58:31.20 1h18:11.10
422 933 HOESTMARK BAARD M 1977 CT (3) MOSS CK 2h59:01.20 1h18:41.10
423 396 BERNASCONI MASSIMO FCI M 1968 M5 (53) MARTICA BIKE TEAM 2h59:02.00 1h18:41.90
424 460 ROSSI MAURO ACSI M 1974 M4 (63) BE.BIKE 2h59:14.20 1h18:54.10
425 328 CARDONE ALESSANDRO FCI M 1994 EMT (34) ALASSIO BIKE 2h59:55.70 1h19:35.60
426 804 MATTIA MAURIZIO FCI M 2001 JMT (1) ALASSIO BIKE 2h59:57.20 1h19:37.10
427 838 GRASSI GIANLUCA AICS M 1973 M4 (64) ROEROICA 2h59:58.20 1h19:38.10
428 418 DALLE UMBERTO FCI M 1966 M5 (54) C.S.LYS 3h00:03.20 1h19:43.10
429 378 GIORDANO ANGELO ACSI M 1962 M5 (55) GSR FERRERO 3h00:07.20 1h19:47.10
430 480 SCIASCIA GIANNI FCI M 1975 M3 (76) TEAM BCS GIANT 3h00:50.70 1h20:30.60
431 970 BENVENUTI ALESSANDRO M 1968 CT (4) 3h01:15.20 1h20:55.10
432 568 BIONDO VINCENZO FCI M 1988 M1 (36) ASD ITAARMYCT 3h01:20.70 1h21:00.60
433 359 REPETTO MAURIZIO ACSI M 1977 M3 (77) BIKEVO MOBILI CASACCIA 3h01:23.50 1h21:03.40
434 800 ARDISSONE MAURO FCI M 1958 M7 (13) ALASSIO BIKE 3h01:55.70 1h21:35.60
435 600 ORLAREY FABIO FCI M 1966 M5 (56) ALBISOLA BIKE 3h02:08.20 1h21:48.10
436 849 PUNZO GENNARO FCI M 1978 M3 (78) ALBISOLA BIKE 3h02:13.50 1h21:53.40
437 268 PISANU GIUSEPPE FCI M 1975 M3 (79) CICLI GAI CHIERI 3h02:15.50 1h21:55.40
438 353 PESENTI RENATO FCI M 1964 M6 (32) TEAM CICLOPE MTB 3h02:21.00 1h22:00.90
439 246 SANINO ANDREA CSAIN M 1980 M2 (48) SC VIGNOLO 3h02:27.50 1h22:07.40
440 546 ROSSI GIUSEPPE CSAIN M 1956 M7 (14) OLTREPO RIDERS CLUB 3h03:03.50 1h22:43.40
441 282 ROMANO LORIS FCI M 1991 EMT (35) DGM1 RACING TEAM 3h03:03.70 1h22:43.60
442 572 TITTONEL MARCO FCI M 1982 M2 (49) POISON BIKE TEAM 3h03:05.00 1h22:44.90
443 562 TIMOSSI CLAUDIO FCI M 1962 M6 (33) SENZAFRENI MTB CLUB 3h03:05.50 1h22:45.40
444 215 TRUFFI GIACOMO FCI M 1978 M3 (80) ANGRY WHEELS MTB 3h03:11.00 1h22:50.90
445 554 PALIERI GIANFRANCO FCI M 1975 M3 (81) LEYNICESE RACING TEAM 3h03:14.50 1h22:54.40
446 523 CLAVEL DANILO FCI M 1969 M5 (57) A.S.D.V.C. COURMAYEUR M.B. 3h03:22.70 1h23:02.60
447 540 SCOTTI PAOLO FCI M 1961 M6 (34) SENZAFRENI MTB CLUB 3h03:28.00 1h23:07.90
448 498 MOGNI MASSIMO FCI M 1975 M3 (82) TEAM BIKE O'CLOCK 3h03:29.20 1h23:09.10
449 592 VERNA DAVIDE FCI M 1972 M4 (65) THE LAKE BIKERS 3h03:31.00 1h23:10.90
450 483 MALAN FABRIZIO FCI M 1968 M5 (58) BRIKE BIKE 3h03:32.20 1h23:12.10
451 188 GONZALES GIOVANNI ACSI M 1967 M5 (59) VELO CLUB GENOVESE 3h03:34.70 1h23:14.60
452 939 ALFIERI FABIO M 1979 CT (5) 3h03:40.50 1h23:20.40
453 320 BASSO ROBERTO ACSI M 1965 M5 (60) BIKE INFINITY ASD 3h03:53.20 1h23:33.10
454 474 REMI ANDREA FCI M 1995 EMT (36) TEAM CICLOPE MTB 3h03:54.50 1h23:34.40
455 508 COPPI MICHELE CSAIN M 1972 M4 (66) OLTREPO RIDERS CLUB 3h04:12.70 1h23:52.60
456 172 GENNARI GABRIELE CSAIN M 1963 M6 (35) BIKERS TEAM 3h04:23.20 1h24:03.10
457 832 RIZZO ALBERTO FCI M 1960 M6 (36) BIKE E OLTRE 3h04:58.50 1h24:38.40
458 825 MONTAGNINI MARCO FCI M 1983 M2 (50) POISON BIKE TEAM 3h05:04.20 1h24:44.10
459 812 STOCCO DAVIDE FCI M 1981 M2 (51) CICLI GAI CHIERI 3h05:17.50 1h24:57.40
460 528 PAGLIARANI ANDREA ACSI M 1967 M5 (61) VELO CLUB GENOVESE 3h06:36.50 1h26:16.40
461 495 GIORDANA CLAUDIO CSI M 1978 M3 (83) AMICI DI CONFRERIA 3h06:39.50 1h26:19.40
462 807 SIBELLI FRANCESCO FCI M 1974 M4 (67) ALASSIO BIKE 3h09:07.50 1h28:47.40
463 563 DI GENNARO ROBERTO FCI M 1966 M5 (62) BIKE GARAGE 3h09:14.70 1h28:54.60
464 517 VECERA GIANLUCA FCI M 1972 M4 (68) TEAM AGGRESSIVE BIKE CENTER 3h09:18.00 1h28:57.90
465 827 RONDI GIUSEPPE FCI M 1946 M8 (1) ASSOC.SCUOLA NAZ.MTB OASI ZEGN 3h09:18.20 1h28:58.10
466 437 PARODI CLAUDIO FCI M 1985 M1 (37) TEAM BIKE O'CLOCK 3h09:34.50 1h29:14.40
467 422 IMPIERI DAVIDE FCI M 1977 M3 (84) A.S.D.V.C. COURMAYEUR M.B. 3h09:45.20 1h29:25.10
468 384 FAEDO FLAVIO FCI M 1967 M5 (63) A.S.D.ANDORA CICLISMO 3h09:53.50 1h29:33.40
469 934 OLCESE MARCO M 1956 CT (6) 3h10:13.00 1h29:52.90
470 235 CUTULI SERGIO CSAIN M 1959 M7 (15) SIXS BOSCARO 3h10:20.20 1h30:00.10
471 101   CASTELLO MIRIANA FCI F 1969 W2 (5) TEAM CENTOXCENTO BICI 3h10:52.50 1h30:32.40
472 406 MARTINI ANDREA FCI M 1992 EMT (37) SIXS BOSCARO 3h11:13.70 1h30:53.60
473 424 SALOMONE ALESSIO ACSI M 1989 M1 (38) CICLI PEPINO 3h11:27.20 1h31:07.10
474 302 GAIAUDI FRANCESCO FCI M 1983 M2 (52) TEAM CENTOXCENTO BICI 3h11:31.50 1h31:11.40
475 213 PIETROLEONARDO BARTOLOMEO CSAIN M 1973 M4 (69) SIXS BOSCARO 3h11:32.20 1h31:12.10
476 515 PAVESI CRISTIANO FCI M 1973 M4 (70) LORIS BIKE 3h12:04.20 1h31:44.10
477 340 CANOVA GIANNI FCI M 1958 M7 (16) ASS. SCUOLA NAZ. MTB OASI ZEGN 3h12:09.70 1h31:49.60
478 433 LEBRINO JUAN PABLO FCI M 1982 M2 (53) TEAM AGGRESSIVE BIKE CENTER 3h12:30.20 1h32:10.10
479 177 BARETTA PAOLO CSAIN M 1971 M4 (71) BIKERS TEAM 3h13:00.50 1h32:40.40
480 833 TAGLIATI FABRIZIO FCI M 1964 M6 (37) BIKE&OLTRE 3h13:08.50 1h32:48.40
481 530 ROLANDI ALESSANDRO FCI M 1968 M5 (64) MOBILI LISSONE 3h13:20.50 1h33:00.40
482 447 MARITANO DONATO FCI M 1965 M5 (65) BILLY TEAM 3h13:36.50 1h33:16.40
483 183 BARATTI MARCO FCI M 1974 M3 (85) GUIDI ROSAS BIKE 3h13:44.30 1h33:24.20
484 573 BENAGLIA MARCO ANGELO CSAIN M 1976 M3 (86) OLTREPO' RIDERS CLUB 3h13:44.50 1h33:24.40
485 149 GROSSO RICCARDO FCI M 1976 M3 (86) ANGRY WHEELS MTB 3h13:44.50 1h33:24.40
486 367 RIDOLFI ANDREA FCI M 1996 EMT (38) TEAM CICLOPE MTB 3h13:46.70 1h33:26.60
487 368 RIDOLFI ALBERO FCI M 1981 M2 (54) TEAM CICLOPE MTB 3h13:49.20 1h33:29.10
488 323 MORTALI RICCARDO FCI M 1979 M3 (88) TEAM EVO PROJET 3h14:09.50 1h33:49.40
489 456 RE COSTANTINO CSAIN M 1980 M2 (55) CICLISMO OLTREPO 3h14:12.20 1h33:52.10
490 236 NEPOTE FUS ROBERTO ACSI M 1970 M4 (72) TEAM BIKEST 3h14:18.50 1h33:58.40
491 571 LUNARDI OMAR CSAIN M 1983 M2 (56) OLTREPO' RIDERS CLUB 3h14:45.20 1h34:25.10
492 363 ALLEGRI STEFANO FCI M 1985 M1 (39) TEAM VALLESCRIVIA 3h15:25.20 1h35:05.10
493 421 ZURNELLO GUIDO CSAIN M 1983 M2 (57) GS PASSATORE 3h15:49.50 1h35:29.40
494 94   MINUZZO GENNY FCI F 1977 W2 (6) RACING TEAM RIVEROSSE 3h18:30.90 1h38:10.80
495 550 TIBALDI MATTIA FCI M 1989 M1 (40) ROERO SPEED BIKE 3h18:31.20 1h38:11.10
496 596 SIVIERO GIOVANNI FCI M 1982 M2 (58) ANGRY WHEELS MTB 3h18:32.20 1h38:12.10
497 425 SENNECA STEFANO ACSI M 1987 M1 (41) TEAM BIKEST 3h18:37.00 1h38:16.90
498 410 PIBIRI ANDREA FCI M 1982 M2 (59) ALPINA-BIKECAFE 3h19:30.20 1h39:10.10
499 358 GRANATA VITTORIO CSAIN M 1957 M7 (17) CUSATIBIKE RACING TEAM 3h19:30.90 1h39:10.80
500 521 BERNARDON MARCO ACSI M 1966 M5 (66) DOTTA BIKE 3h19:33.70 1h39:13.60
501 454 POLLIOT ANDREA ACSI M 1978 M3 (89) GRANBIKE VELO CLUB 3h19:37.20 1h39:17.10
502 824 LAROSA LUCIO FCI M 1961 M6 (38) TEAM BCS GIANT 3h19:41.20 1h39:21.10
503 472 MAGGIO MASSIMILIANO CSAIN M 1974 M4 (73) I BRIC 3h19:55.70 1h39:35.60
504 436 MATTIAUDA LORENZO ACSI M 1989 M1 (42) CICLI PEPINO 3h21:31.10 1h41:11.00
505 936   SNAIDERO CELINE   F 1990 CT (7)   3h22:40.00 1h42:19.90
506 279 MACCAPANI ANDREA FCI M 1976 M3 (90) ANGRY WHEELS MTB 3h23:42.70 1h43:22.60
507 395 DURAND ANDREA FCI M 1984 M2 (60) BRIKE-BIKE 3h23:45.70 1h43:25.60
508 196 EPICOCO GIUSEPPE FCI M 1976 M3 (91) ETNA CLIMBIKERS 3h24:08.50 1h43:48.40
509 229 VIOLA OTTAVIO FCI M 1961 M6 (39) MASTER TEAM 3h24:28.70 1h44:08.60
510 374 CANDREVA GIULIO CSAIN M 1978 M3 (92) TN TEAM 3h24:58.50 1h44:38.40
511 366 ARCANGELI ANDREA CSAIN M 1976 M3 (93) ANDORNO SRL-LUSITANIA V 3h26:25.20 1h46:05.10
512 407 NICASTRO LUIGI FCI M 1986 M1 (43) ALPINA-BIKECAFE 3h26:33.70 1h46:13.60
513 841 CRITELLI LUIGI FCI M 1966 M5 (67) SCOTT SUMIN 3h26:38.90 1h46:18.80
514 459 DAGLIO MATTEO FCI M 1974 M4 (74) ASD MTB I CINGHIALI 3h27:14.70 1h46:54.60
515 54 DAGLIO RICCARDO FCI M 2002 JU (11) ASD MTB I CINGHIALI 3h27:15.90 1h46:55.80
516 95   MONDANI CARLA CSAIN F 1977 W2 (7) TEAM PERINI 3h28:21.20 1h48:01.10
517 482 BRONDI ALESSANDRO CSEN M 1967 M5 (68) EDILSPORT 3h29:00.40 1h48:40.30
518 525 LEVRATTO ROBERTO ACSI M 1969 M5 (69) TEAM CENTOXCENTO BICI 3h30:10.20 1h49:50.10
519 125 PERITI GIORGIO CSAIN M 1959 M7 (18) TEAM PERINI 3h30:59.90 1h50:39.80
520 100   RICCIO EMANUELA FCI F 1980 W1 (1) RACING TEAM RIVE ROSSE 3h31:02.70 1h50:42.60
521 853 BRESCIANI MARIO FCI M 1973 M4 (75) ALBISOLA BIKE 3h31:08.20 1h50:48.10
522 535 PALLADINO MAURIZIO FCI M 1964 M6 (40) TEAM CENTOXCENTO BICI 3h31:49.90 1h51:29.80
523 237 MONTEBELLO GIANFRANCO CSAIN M 1973 M4 (76) SIXS BOSCARO 3h32:04.70 1h51:44.60
524 931 BERNINI RICCARDO M 1971 CT (8) RIDERS TEAM PAVIA 3h33:16.40 1h52:56.30
525 457 CADELAZZI MASSIMO CSAIN M 1972 M4 (77) CICLISMO OLTREPO 3h34:08.40 1h53:48.30
526 202 GROSSO DANIELE FCI M 1980 M2 (61) TEAM VALLESCRIVIA 3h36:17.70 1h55:57.60
527 979 MARINI / CANDELLONE TA (1) 3h36:26.90 1h56:06.80
528 124 SANGUINETI MARCO CSAIN M 1963 M6 (41) TEAM PERINI 3h38:44.70 1h58:24.60
529 543 VALDISSERRA BRUNO FCI M 1962 M6 (42) CS ORTOVERO 3h39:30.20 1h59:10.10
530 938   VALDISSERRA MORENA   F 1995 CT (9)   3h39:33.70 1h59:13.60
531 375 CURIONI MASSIMILIANO CSAIN M 1970 M4 (78) ASD BILAKE MIASINO 3h39:34.70 1h59:14.60
532 332 FILIPPI DIEGO FCI M 1974 M3 (94) BIKE LAB RACING 3h40:11.20 1h59:51.10
533 534 DONATO FRANCO FCI M 1964 M6 (43) LISSONE MTB 3h40:35.70 2h00:15.60
534 857 ANGALANI LORENZO FCI M 1967 M5 (70) ROCK & ROAD BIKE FRT 3h41:34.70 2h01:14.60
535 834 MILANESE ANDREA FCI M 1974 M4 (79) A.S.D. BIKE SCHOOL MIRABELLO 3h43:00.90 2h02:40.80
536 148 MOTTA MARCO ACSI M 1980 M2 (62) MOTTA MARCO 3h44:37.40 2h04:17.30
537 381 GORNATI PAOLO ACSI M 1956 M7 (19) ASD CICLI BATTISTELLA 3h44:38.60 2h04:18.50
538 225 ASEGLIO GIANINET TIZIANO FCI M 1960 M6 (44) MASTER TEAM 3h44:39.90 2h04:19.80
539 117 CARAMENTO STEFANO FCI M 1969 M5 (71) SCOTT SUMIN 3h45:18.40 2h04:58.30
540 471 GREGUOLDO MARCO FCI M 1974 M4 (80) MOUNTAIN BIKE SENSA FREN 3h48:31.40 2h08:11.30
541 305 AGAGLIATI SIMONE FCI M 1977 M3 (95) CICLI GAI CHIERI 3h49:41.90 2h09:21.80
542 576 MARVALDI DANILO FCI M 1971 M4 (81) TEAM CENTOXCENTO BICI 3h49:46.70 2h09:26.60
543 955 ALBERTI LUCA M 1982 EB (1) 3h50:50.90 2h10:30.80
544 956 GUGLIELMI TIZIANO M 1968 EB (2) 3h50:53.70 2h10:33.60
545 950 GASPERINI MARIA TERESA EB (3) 3h50:58.90 2h10:38.80
546 961 RAPELLI LUCA M 1969 EB (4) 3h51:11.40 2h10:51.30
547 951 EUFRASIO GIANFRANCO M 1947 EB (5) 3h51:24.70 2h11:04.60
548 932 COLOMBANO LUCA M EB (6) 3h51:27.40 2h11:07.30
549 960 MAZZIO MAURO M 1949 EB (7) 3h52:03.40 2h11:43.30
550 953 GIORDANO CLAUDIO M 1958 EB (8) 3h52:07.10 2h11:47.00
551 954   PERAZZO ELISA   F 1990 EB (9)   3h52:08.70 2h11:48.60
552 365 MORESCO PAOLO USACLI M M6 (45) CICLISTI CALDOGNO 3h55:57.60 2h15:37.50
553 294 FUSE' ALEXANDAR FCI M 1976 M3 (96) RACING TEAM RIVE ROSSE 3h58:23.10 2h18:03.00
554 228 TROTTA MATTEO FCI M 1968 M5 (72) MASTER TEAM 4h06:02.50 2h25:42.40
555 430 FRAQUELLI MARCO FCI M 1975 M3 (97) ASD PEDALE CANELLESE 4h13:11.90 2h32:51.80
556 252 CACCIA ANDREA CSAIN M 1968 M5 (73) FULVIA PAGLIUGHI CICLI 4h16:32.10 2h36:12.00
557 256 FUMAGALLI VALTER CSAIN M 1972 M4 (82) TEAM FUORI ONDA 4h16:32.60 2h36:12.50
558 513 PARODI ANDREA FCI M 1973 M4 (83) BIKERS TEAM LIVELLATO 4h22:29.60 2h42:09.50
559 533 COLLO FABIO FCI M 1964 M6 (46) BIKERS TEAM LIVELLATO 4h22:40.80 2h42:20.70
560 470 BORRELLI FABRIZIO FCI M 1973 M4 (84) MOUNTAIN BIKE SENSA FREN 4h22:40.80 2h42:20.70
561 516 PONZO ENRICO FCI M 1970 M4 (85) BIKERS TEAM LIVELLATO 4h22:41.00 2h42:20.90
562 945 BOIOCCHI NICOLO' FCI M 2006 CT (10) RIDERS TEAM PAVIA 4h23:49.60 2h43:29.50
563 946 MAVER GIOVANNI FCI M 2006 CT (11) RIDERS TEAM PAVIA 4h23:51.10 2h43:31.00
564 947 GATTI THOMAS FCI M 2004 CT (12) RIDERS TEAM PAVIA 4h23:52.60 2h43:32.50
565 940 ACHILI DAVIDE FCI M 1966 CT (13) RIDERS TEAM PAVIA 4h24:10.80 2h43:50.70
566 943 NASCIMBENE ANDREA FCI M 1970 CT (14) RIDERS TEAM PAVIA 4h24:11.30 2h43:51.20
567 942 BOIOCCHI LUCA FCI M 1971 CT (15) RIDERS TEAM PAVIA 4h24:16.30 2h43:56.20
568 941 MELZI PIERO GIUSEPPE FCI M 1952 CT (16) RIDERS TEAM PAVIA 4h24:21.80 2h44:01.70