ASS PETT   ATLETA SEX DATA CAT PCAT TEAM TEMPO GAP
1 10 MENSI DANIELE M 1988 EL (1) NAZIONALE ITALIANA FUORISTRADA 1h39:09.20
2 7 FAILLI FRANCESCO M 1983 EL (2) NAZIONALE ITALIANA FUORISTRADA 1h39:37.50 28.30
3 36 PAEZ LEON HECTOR LEONARDO M 1982 EL (3) GIANT-LIV POLIMEDICAL OFFICIAL 1h39:40.00 30.80
4 9 LONGO TONY M 1984 EL (4) NAZIONALE ITALIANA FUORISTRADA 1h39:51.70 42.50
5 5 COMINELLI CRISTIAN M 1988 EL (5) NAZIONALE ITALIANA FUORISTRADA 1h40:25.20 1:16.00
6 74 SARAVALLE ALESSANDRO M 1996 UN (1) SILMAX RACING TEAM 1h40:30.70 1:21.50
7 14 SARAI PIETRO M 1990 EL (6) NAZIONALE ITALIANA FUORISTRADA 1h40:32.00 1:22.80
8 1 SALERNO CRISTIANO M 1985 EL (7) NAZIONALE ITALIANA FUORISTRADA 1h40:35.70 1:26.50
9 18 ARIAS CUERVO DIEGO ALFONSO M 1988 EL (8) GIANT-LIV POLIMEDICAL OFFICIAL 1h40:42.20 1:33.00
10 4 CHIARINI RICCARDO M 1984 EL (9) NAZIONALE ITALIANA FUORISTRADA 1h41:49.20 2:40.00
11 6 CRISI EMANUELE M 1994 EL (10) NAZIONALE ITALIANA FUORISTRADA 1h43:42.00 4:32.80
12 16 VALDRIGHI STEFANO M 1994 EL (11) NAZIONALE ITALIANA FUORISTRADA 1h43:42.50 4:33.30
13 25 CLERICI DAVIDE M 1994 EL (12) SIXS BOSCARO 1h44:17.20 5:08.00
14 42 RAGNOLI JURI M 1988 EL (13) NAZIONALE ITALIANA FUORISTRADA 1h44:41.50 5:32.30
15 41 PRUUS PEETER M 1989 EL (14) TORPADO-S‹DTIROL MTB PRO TEAM 1h45:40.20 6:31.00
16 75 SIFFREDI ANDREA M 1999 UN (2) BIKEGARAGE SPEEDWHEEL-SV FOCUS 1h47:01.50 7:52.30
17 719 PANIZZA RICCARDO M 1987 M1 (1) TEAM COMOBIKE ASD 1h47:13.20 8:04.00
18 22 CARATIDE ADRIANO M 1993 EL (15) SIXS BOSCARO 1h47:22.70 8:13.50
19 19 ARMANDO MATIAS M 1992 EL (16) SILMAX RACING TEAM 1h47:33.50 8:24.30
20 726 PIRAS MICHELE M 1988 M1 (2) TEAM MARCHISIO BICI 1h48:09.00 8:59.80
21 30 FERRERO SIMONE M 1987 EL (17) SIXS BOSCARO 1h48:12.50 9:03.30
22 31 GAMBINO ALESSANDRO M 1984 EL (18) FRM FACTORY RACING TEAM 1h48:13.50 9:04.30
23 51 ARESCA DAVIDE M 1998 UN (3) VITTORIA-LEPONTIA RACING TEAM 1h48:19.50 9:10.30
24 24 CINA ANDREA M 1992 EL (19) SIXS BOSCARO 1h48:32.70 9:23.50
25 32 HOFER FRANZ M 1981 EL (20) MTB-TEAM TEXPA-SIMPLON 1h48:50.70 9:41.50
26 72 RAINOLDI DANIELE MARIO M 1996 UN (4) BICI CLUB 2000 1h50:05.20 10:56.00
27 40 PETTINA' NICHOLAS M 1991 EL (21) NAZIONALE ITALIANA FUORISTRADA 1h50:06.00 10:56.80
28 34 LAPOSSE LORENZO M 1991 EL (22) SIXS BOSCARO 1h50:33.50 11:24.30
29 66 MANDELLI FEDERICO M 1997 UN (5) FRM FACTORY RACING TEAM 1h51:11.50 12:02.30
30 721 PASSAROTTO LUCA M 1996 EMT (1) TEAM MARCHISIO BICI 1h51:19.00 12:09.80
31 57 COSENTINO ALBERTO M 1998 UN (6) VITTORIA-LEPONTIA RACING TEAM 1h51:27.20 12:18.00
32 49 ZAMUNER ALESSIO M 1986 EL (23) RACING TEAM RIVE ROSSE 1h51:46.00 12:36.80
33 45 ROSTAGNO LUCA M 1987 EL (24) SIXS BOSCARO 1h51:46.70 12:37.50
34 71 POZZO MARCO M 1996 UN (7) SIXS BOSCARO 1h52:40.50 13:31.30
35 424 MAIUOLO ALESSANDRO M 1981 M2 (1) LISSONE MTB 1h52:44.20 13:35.00
36 100 ROGGERI ELIA M 2000 JU (1) SIXS BOSCARO 1h53:07.00 13:57.80
37 38 PENNA MATTIA M 1991 EL (25) SIXS BOSCARO 1h53:09.70 14:00.50
38 433 MONTANARI FABIO M 1978 M3 (1) LISSONE MTB 1h53:10.50 14:01.30
39 50 ALMONTI ANDREA M 1997 UN (8) UCLA1991 PACAN BAGUTTI A.S.D 1h53:15.20 14:06.00
40 474 TONELLO ALESSANDRO M 1985 M1 (3) LISSONE MTB 1h54:12.50 15:03.30
41 391 CORINO STEFANO M 1990 EMT (2) ARREDAMENTI BERUTTI 1h54:27.50 15:18.30
42 666 RIVA ALBERTO M 1981 M2 (2) RACING TEAM LA BICI 1h54:30.00 15:20.80
43 278 PERONA MASSIMILIANO M 1980 M2 (3) SIXS BOSCARO 1h54:35.20 15:26.00
44 314 BORRO MATTEO M 1989 EMT (3) TEAM GIANT FUN SEVEN 1h55:14.00 16:04.80
45 55 CERUTTI GREGORIO M 1996 UN (9) SIXS BOSCARO 1h55:17.00 16:07.80
46 475 VILLA MARCO M 1980 M2 (4) WR COMPOSITI RACING 1h55:18.00 16:08.80
47 48 VALFR» GIULIO M 1990 EL (26) VIGOR REDMOUNT - FREEDOM TO RI 1h55:40.70 16:31.50
48 44 REINAUDO RENATO M 1973 EL (27) SILMAX RACING TEAM 1h55:44.00 16:34.80
49 190 PARODI ALFONSO M 1968 M5 (1) TEAM BIKE O'CLOCK OVERMOUNTAIN 1h55:45.20 16:36.00
50 17 ALBRITO DARIO M 1995 EL (28) ROERO SPEED BIKE 1h55:56.00 16:46.80
51 275 APRUZZESE FRANCESCO M 1977 M3 (2) TNTEAM 1h55:59.20 16:50.00
52 725 PICCHIO AIMONE M 1976 M3 (3) GRANBIKE VELOCLUB 1h55:59.70 16:50.50
53 272 ROVERA LUCA M 1973 M4 (1) WR COMPOSITI RACING 1h56:02.50 16:53.30
54 91 IEBOLE STEFANO M 2001 JU (2) UCLA1991 PACAN BAGUTTI A.S.D 1h56:15.00 17:05.80
55 64 LOSCALZO STEFANO M 1996 UN (10) GIANT-LIV POLIMEDICAL OFFICIAL 1h56:21.50 17:12.30
56 61 FICORILLI MANUEL M 1998 UN (11) NEW BIKE 2008 RACING TEAM 1h56:35.70 17:26.50
57 96 OLIVETTI MATTIA M 2000 JU (3) ASD LA FENICE MTB 1h57:04.00 17:54.80
58 731 RIZZI RICCARDO M 1982 M2 (5) LISSONE MTB 1h57:16.20 18:07.00
59 718 MOSSINI DANIELE M 1994 EMT (4) TEAM COMOBIKE ASD 1h57:20.00 18:10.80
60 23 CHIOCCIOLI ALESSIO M 1992 EL (29) FUTURA TEAM-ROSINI 1h57:24.50 18:15.30
61 47 TOPAZIO ALBERTO M 1995 EL (30) SIXS BOSCARO 1h57:38.00 18:28.80
62 325 LUCIA CRISTIAN M 1984 M1 (4) SIXS BOSCARO 1h57:46.00 18:36.80
63 76 TOSELLI GIACOMO M 1998 UN (12) SIXS BOSCARO 1h57:47.50 18:38.30
64 729 ROSSINI SAMUELE M 1987 M1 (5) TEAM COMOBIKE ASD 1h58:22.70 19:13.50
65 81 BOCCHIO VEGA EMANUELE M 2001 JU (4) SCOTT SUMIN 1h58:28.20 19:19.00
66 386 FERRARIS ENRICO M 1988 M1 (6) SCOTT SUMIN 1h58:56.20 19:47.00
67 13 RONCHI LUCA M 1988 EL (31) NAZIONALE ITALIANA FUORISTRADA 1h59:00.00 19:50.80
68 466 MADASCHI MARCO M 1980 M2 (6) WR COMPOSITI RACING 1h59:31.70 20:22.50
69 469 MASCHERI GIUSEPPE M 1986 M1 (7) TEAM SPACEBIKES 1h59:33.00 20:23.80
70 199 PIRAN SAMUELE M 1988 M1 (8) VITTORIA LEPONTIA RACING TEAM 1h59:35.50 20:26.30
71 332 NEGRO IVAN M 1982 M2 (7) SIXS BOSCARO 1h59:41.50 20:32.30
72 155 IOPPA MARCO M 1987 M1 (9) LESSONA BIKE TEAM 1h59:56.20 20:47.00
73 528 MUCCI MATTEO M 1973 M4 (2) COMOBIKE ASD 2h00:49.50 21:40.30
74 379 VIGLIONE PAOLO M 1969 M4 (3) MAGICUNEO 2h00:55.70 21:46.50
75 536 BRUNO MATTIA M 1986 M1 (10) TEAM SPACEBIKES 2h00:58.50 21:49.30
76 253 CUFFIA LUCA M 1978 M3 (4) PEDALE LEYNICESE 2h01:04.50 21:55.30
77 352 RUFFA LUCA M 1970 M4 (4) TEAM ALBA OROBIA BIKE 2h01:39.00 22:29.80
78 158 MASTRAPASQUA GABRIELE M 1984 M1 (11) RACING MTBIKE TEAM 2h01:40.70 22:31.50
79 198 FILEPPO MARCO M 1981 M2 (8) VITTORIA LEPONTIA RACING TEAM 2h01:48.20 22:39.00
80 710 DI MARIA DAVIDE M 1986 M1 (12) ASD ALASSIO BIKE 2h01:49.20 22:40.00
81 260 CARELLO RICCARDO M 1964 M5 (2) DREAM TEAM 2h01:58.70 22:49.50
82 182 GARRONI PAOLO FRANCESCO M 1969 M4 (5) RACING TEAM RIVE ROSSE 2h02:24.20 23:15.00
83 217 CASTELLETTI CLAUDIO M 1968 M5 (3) MASTER TEAM 2h02:31.50 23:22.30
84 35 MARCELLO ANDREA M 1976 EL (32) VITTORIA-LEPONTIA RACING TEAM 2h02:47.70 23:38.50
85 195 MARIANI DAVIDE M 1968 M5 (4) VITTORIA LEPONTIA RACING TEAM 2h03:00.70 23:51.50
86 703 AMALBERTI EMILIANO M 1970 M4 (6) LIBERO 2h03:16.00 24:06.80
87 46 RUSCA GIORGIO M 1980 EL (33) A.S.D.TERRE DELLA GRANDA 2h03:16.20 24:07.00
88 173 MASCALI SILVIO M 1981 M2 (9) MAGICUNEO 2h03:20.20 24:11.00
89 431 MELESI ANDREA M 1985 M1 (13) TEAM SPACEBIKES 2h03:22.00 24:12.80
90 125   SOSNA KATAZINA F 1990 DE (1) TORPADO-S‹DTIROL MTB PRO TEAM 2h03:24.70 24:15.50
91 788 MUSSOLIN ANDREA M 1984 M1 (14) ASD BICI BIKE93 2h03:36.70 24:27.50
92 236 REYNAUD FEDERICO M 1988 M1 (15) BRIKE BIKE 2h03:45.00 24:35.80
93 169 MEROLA PASQUALE M 1962 M6 (1) MAGICUNEO 2h03:50.70 24:41.50
94 83 CALCAGNO ENRICO M 2000 JU (5) ASD MTB I CINGHIALI 2h03:53.50 24:44.30
95 68 MICCA LORENZO M 1998 UN (13) SIXS BOSCARO 2h03:55.20 24:46.00
96 363 BOROT ALEXANDRE M 1978 M3 (5) MLD VTT 2h04:12.20 25:03.00
97 12   RAVAIOLI GAIA F 1988 DE (2) NAZIONALE ITALIANA FUORISTRADA 2h04:19.50 25:10.30
98 157 GOTTA DOMENICO M 1971 M4 (7) MAGICUNEO 2h04:23.20 25:14.00
99 88 GARRONI PIETRO M 2000 JU (6) RACING TEAM RIVE ROSSE 2h04:30.00 25:20.80
100 67 MARTIN DAVIDE M 1997 UN (14) VAL SANGONE OUTDOOR A.S.D. 2h04:42.00 25:32.80
101 149 MENEGHINI VALENTINO M 1966 M5 (5) SIXS BOSCARO 2h05:36.50 26:27.30
102 403 BRUSTIA DANIELE M 1988 M1 (16) ASD TEAM MEDIA BIKE 2h06:16.70 27:07.50
103 58 D'AGATA EMANUELE M 1999 UN (15) LISSONE MTB ASD 2h06:17.00 27:07.80
104 745 CANNAS IGNAZIO M 1967 M5 (6) ANDORA RACE 2h06:22.20 27:13.00
105 210 FERRATO GIUSEPPE M 1996 EMT (5) PUNTO CICLI CONTE 2h06:26.50 27:17.30
106 193 COSENTINO FABIO M 1998 EMT (6) VITTORIA LEPONTIA RACING TEAM 2h06:39.50 27:30.30
107 161 PATANEī MATTEO M 1986 M1 (17) CICLI GAI 2h06:58.50 27:49.30
108 323 BERTOLAMI MATTEO M 1992 EMT (7) CICLOPE MTB TEAM 2h07:44.00 28:34.80
109 177 MALANO MASSIMILIANO M 1975 M3 (6) GRANBIKE VELO CLUB 2h07:52.70 28:43.50
110 567 REDAELLI ROBERTO M 1964 M5 (7) TEAM SPACEBIKES 2h07:54.20 28:45.00
111 762 DUSI GIULIO M 1985 M1 (18) UA' CYCLING TEAM 2h07:55.00 28:45.80
112 165 CONTI FRANCESCO M 1984 M1 (19) X-TEAM BI-BIKE 2h08:00.50 28:51.30
113 233 LEONCINI LUCA M 1972 M4 (8) UA' CYCLING TEAM 2h08:05.50 28:56.30
114 722 PASTORINO UMBERTO M 1973 M4 (9) ALTA VALTELLINA BIKE 2h08:07.50 28:58.30
115 187 VARNERO RAMON M 1982 M2 (10) TITICI RACING TEAM 2h08:09.00 28:59.80
116 151 VIANA SIMONE M 1982 M2 (11) X-TEAM BI-BIKE 2h08:17.70 29:08.50
117 755 COLLEONI RENATO M 1964 M5 (8) WR COMPOSITI RACING 2h08:20.20 29:11.00
118 709 DEVOTO NICOLA M 1982 M2 (12) TEAM VVF 2h08:23.70 29:14.50
119 354 BADINI RICCARDO M 1971 M4 (10) RACING TEAM RIVEROSSE 2h08:24.70 29:15.50
120 197 CHIEREGATO ANDREA M 1977 M3 (7) VITTORIA LEPONTIA RACING TEAM 2h08:26.50 29:17.30
121 342 PERCHINELLI MASSIMILIANO M 1973 M4 (11) SILMAX X BIONIC RACING TEAM 2h08:36.00 29:26.80
122 646 MARAN ALESSANDRO M 1975 M3 (8) MAGICUNEO 2h08:45.50 29:36.30
123 766 FERRARI FABIO M 1974 M3 (9) MOVIMENTOEVITA.COM 2h09:19.50 30:10.30
124 491 TAINI MAURIZIO M 1979 M2 (13) TEAM BIKE TARTAGGIA 2h09:31.50 30:22.30
125 11   PELLIZZARO JESSICA F 1994 DE (3) NAZIONALE ITALIANA FUORISTRADA 2h09:35.50 30:26.30
126 101 ROSSELLI SIMONE M 2000 JU (7) UCLA1991 PACAN BAGUTTI A.S.D 2h09:44.70 30:35.50
127 672 ANEDDA MASSIMILIANO M 1970 M4 (12) MARCHISIO BICI 2h09:45.00 30:35.80
128 334 SACCHELLI FRANCESCO M 1984 M1 (20) UAī CYCLING TEAM 2h09:56.50 30:47.30
129 796 PASQUALOTTO PAOLO M 1976 M3 (10) RDR ITALIA FACTORY TEAM 2h10:24.00 31:14.80
130 279 MOLLO ALESSANDRO M 1981 M2 (14) DGM1 RACING BIKE TEAM 2h10:25.20 31:16.00
131 742 BELIGNI MARCO M 1990 EMT (8) DIE HARD TEAM 2h10:26.20 31:17.00
132 589 GIULIANI MASSIMILIANO M 1967 M5 (9) TRIANGOLO LARIANO 2h10:28.20 31:19.00
133 164 BRESCIANI MIRKO M 1993 EMT (9) SIXS BOSCARO 2h10:30.70 31:21.50
134 377 D'ANTONIO SALVATORE M 1983 M2 (15) SIXS BOSCARO 2h10:34.20 31:25.00
135 95 MENON CATALIN M 2001 JU (8) RACING TEAM RIVE ROSSE 2h10:36.70 31:27.50
136 362 GRECO ROSARIO M 1981 M2 (16) MAGICUNEO 2h10:38.70 31:29.50
137 90 GIRELLI ANDREA M 2000 JU (9) RACING TEAM RIVE ROSSE 2h10:41.70 31:32.50
138 98 PEROTTO LUCA M 2000 JU (10) SIXS BOSCARO 2h10:42.20 31:33.00
139 452 ZANENGA ANDREA M 1991 EMT (10) GRANBIKE VELO CLUB 2h10:48.20 31:39.00
140 628 BOVIO PAOLO M 1983 M2 (17) MTB OLEGGIO 2h10:49.00 31:39.80
141 86 FILISETTI DAVIDE M 2001 JU (11) RACING TEAM RIVE ROSSE 2h10:57.70 31:48.50
142 799 PELUFFO GIORGIO M 1983 M2 (18) TEAM MARCHISIO BICI 2h11:10.70 32:01.50
143 374 RIZZI MASSIMO M 1963 M6 (2) MASTER TEAM 2h11:17.70 32:08.50
144 549 LEVA ENRICO M 1965 M5 (10) ASD LISSONE MTB 2h11:29.50 32:20.30
145 732 SCIARRA MARCO M 1971 M4 (13) BICISTORE 2h11:31.00 32:21.80
146 345 DESTRO EDOARDO M 1995 EMT (11) ADORNO SRL RACE TOOL 2h11:33.20 32:24.00
147 727 POLETTI BRIAN M 1975 M3 (11) CICOBIKES DSB NONSOLOFANGO 2h11:42.00 32:32.80
148 705 BOTTA SERGIO M 1974 M3 (12) BICI CAMOGLI GOLFO PARADISO 2h11:45.70 32:36.50
149 162 PATRISSI MAURIZZIO M 1971 M4 (14) SIXS BOSCARO 2h11:46.50 32:37.30
150 271 BONGIOVANNI LORENZO M 1973 M4 (15) MASTER TEAM 2h11:49.00 32:39.80
151 115   FASOLIS COSTANZA F 1986 DE (4) GIANT-LIV POLIMEDICAL OFFICIAL 2h11:54.00 32:44.80
152 189 BENETEL MARCO M 1965 M5 (11) RACING TEAM RIVE ROSSE 2h11:56.50 32:47.30
153 335 MANCIN MARCO M 1978 M3 (13) VITTORIA LEPONTIA RACING TEAM 2h12:03.70 32:54.50
154 357 SPINELLO CLAUDIO M 1963 M6 (3) BILLY TEAM 2h12:25.20 33:16.00
155 219 MELCHIOR GABRIELE M 1974 M3 (14) MASTER TEAM 2h12:25.50 33:16.30
156 60 FERRERO ANDREA M 1997 UN (16) ROERO SPEED BIKE 2h12:40.70 33:31.50
157 318 GUIDI CLAUDIO M 1976 M3 (15) TNTEAM 2h13:12.70 34:03.50
158 649 GHISO DAMIANO M 1971 M4 (16) MARCHISIO BICI 2h13:18.00 34:08.80
159 344 DUMA PORONDI LAURENTIU M 1983 M2 (19) PEDALE LEYNICESE 2h13:31.50 34:22.30
160 506 GIAY MENIET NICOLA M 1980 M2 (20) SKATENATEAM BIKE 2h13:32.50 34:23.30
161 708 DENTI ANDREA PABLO M 1974 M3 (16) TEAM SPACEBIKES 2h13:33.50 34:24.30
162 454 ZAPPINO VALENTINO M 1986 M1 (21) TEAM SF GROPPO 2h13:37.20 34:28.00
163 711 GAGGINI STEFANO M 1963 M6 (4) PB CARBOBIKE O'CLOCK 2h13:40.50 34:31.30
164 56 CHIARA FEDERICO M 1999 UN (17) SCOTT SUMIN 2h13:44.20 34:35.00
165 779 LUNARDI CLAUDIO M 1964 M5 (12) TEAMCENTOXCENTOBICI 2h13:47.20 34:38.00
166 778 LEVAGGI LORENZO M 1982 M2 (21) RIVIERAOUTDOOR 2h14:03.20 34:54.00
167 455 SPIAGGI DOMENICO M 1984 M1 (22) ASD CINGHIALI MANNARI 2h14:03.70 34:54.50
168 242 BELLOTTI ENRICO M 1968 M5 (13) ASD LA FENICE MTB 2h14:22.50 35:13.30
169 70 PEDEMONTE CHRISTIAN M 2001 JU (12) TEAM BIKE O'CLOCK 2h14:33.50 35:24.30
170 282 SALOMONE MATTEO M 1988 M1 (23) RACING TEAM LA BICI ARQUATA SC 2h14:57.20 35:48.00
171 179 ZAPPINO MARCO M 1973 M4 (17) TECNOBIKE BRA 2h16:09.00 36:59.80
172 349 DI TORO DARIO M 1971 M4 (18) SIXS BOSCARO 2h16:14.00 37:04.80
173 341 BIANCO FABIO M 1999 EMT (12) SPEEDY BIKE ASD 2h16:17.00 37:07.80
174 120   PASTORE MARTA F 1991 DE (5) TEAM BIKE O'CLOCK 2h16:28.70 37:19.50
175 441 RIZZI WALTER M 1981 M2 (22) ASD BICI BIKE 93 2h16:30.00 37:20.80
176 229 LONGOBARDI PELLEGRINO M 1988 M1 (24) MAGICUNEO 2h16:32.20 37:23.00
177 623 SORRENTINO GIUSEPPE M 1972 M4 (19) BICITIME RACING TEAM 2h16:36.00 37:26.80
178 714 INDELICATO MARIO M 1963 M6 (5) BICI CAMOGLI GOLFO PARADISO 2h16:45.20 37:36.00
179 281 SOMMARIVA LUCA M 1986 M1 (25) CYCLING TEAM OLTREPO 2h16:50.00 37:40.80
180 713 GRECO ROSARIO M 1977 M3 (17) SIXS BOSCARO 2h17:12.20 38:03.00
181 556 RIBETTO DIEGO M 1974 M3 (18) GSR ALPINA BIKECAFE 2h17:34.50 38:25.30
182 707 DAV“ ROBERTO M 1958 M7 (1) TEAM 99 MILANO SEZ.MTB 2h17:37.70 38:28.50
183 460 CATALDO ROBERTO M 1983 M2 (23) TRACCE TEAM 2h17:50.50 38:41.30
184 257 RUSCONI CAZZULANI ENRICO M 1960 M6 (6) CYCLING TEAM OLTREPO 2h17:55.70 38:46.50
185 62 GUERZONI MARCO M 1996 UN (18) VAL SANGONE OUTDOOR A.S.D. 2h18:18.20 39:09.00
186 511 AGUZZI GIANLUCA M 1977 M3 (19) ASD TEAM MEDIA BIKE 2h18:29.50 39:20.30
187 418 GALLIZIA ALESSANDRO M 1980 M2 (24) RIVIERA OUTDOOR 2h18:45.70 39:36.50
188 735 AIME FLAVIO M 1985 M1 (26) ASC SC VIGNOLO 2h18:52.70 39:43.50
189 286 RICOTTI GIULIANO M 1968 M5 (14) CYCLING TEAM OLTREPO 2h19:02.00 39:52.80
190 384 TREMBLAN DIEGO M 1972 M4 (20) CICLI BENATO 2h19:03.50 39:54.30
191 201 PANERO ROBERTO M 1970 M4 (21) SCOTT SUMIN 2h19:11.20 40:02.00
192 582 FAGHERAZZI MATTEO M 1985 M1 (27) ODDONE CICLI ASD 2h19:15.50 40:06.30
193 468 MARCIONETTI JONATHAN M 1981 M2 (25) SPEEDYBIKE ASD 2h19:18.20 40:09.00
194 765 FERRANDO STEFANO M 1975 M3 (20) UA' CYCLING TEAM 2h19:18.50 40:09.30
195 218 CIRILLO GIUSEPPE M 1968 M5 (15) SCOTT SUMIN 2h19:19.00 40:09.80
196 216 MARCHESE CARMELO M 1967 M5 (15) MASTER TEAM 2h19:19.00 40:09.80
197 786 MOCCI STEFANO M 1987 M1 (28) MAGICUNEO 2h19:24.00 40:14.80
198 238 GAJ TRIPIANO CARLO M 1964 M5 (17) PEDALE LEYNICESE 2h19:25.00 40:15.80
199 223 GANDOLFO MARCO M 1967 M5 (18) ROERO BIKERS 2h19:42.00 40:32.80
200 211 BEANI PAOLO M 1956 M7 (2) MASTER TEAM 2h19:43.20 40:34.00
201 667 IVALDI CORRADO M 1973 M4 (22) ANDORA RACE 2h19:53.00 40:43.80
202 317 ZUARINI ALBERTO M 1975 M3 (21) SIXS BOSCARO 2h19:56.70 40:47.50
203 776 TRAVERSO ROBERTO M 1991 EMT (13) TEAM VALLESCRIVIA ASD 2h19:57.00 40:47.80
204 248 VIETTO ANDREA M 1978 M3 (22) FARIGLIANO I GAT ROSS 2h19:58.70 40:49.50
205 320 PANERO DAVIDE M 1991 EMT (14) TECNOBIKE BRA 2h20:00.00 40:50.80
206 790 NAZIONALE SIMONE M 1986 M1 (29) TEAMCENTOXCENTOBICI 2h20:09.20 41:00.00
207 480 NOVARA DIEGO ANDREA M 1982 M2 (26) SILMAX RACING TEAM 2h20:13.00 41:03.80
208 330 MAROCCO CARLO M 1994 EMT (15) BILLY TEAM 2h20:52.00 41:42.80
209 562 SCHIAVO GIAN LUCA M 1968 M5 (19) BRIKE BIKE 2h20:52.50 41:43.30
210 231 COLUCCIO FLAVIO M 1969 M4 (23) BRIKE BIKE 2h20:53.20 41:44.00
211 205 BESSONE EROS M 1972 M4 (24) BRIKE BIKE 2h20:54.20 41:45.00
212 724 PIANTATO MANLIO M 1957 M7 (3) BICI CAMOGLI GOLFO PARADISO 2h20:55.00 41:45.80
213 794 PARODI ANDREA M 1965 M5 (20) PB CARBO BIKE O'CLOCK 2h20:55.20 41:46.00
214 497 FERRAROTTI FRANCESCO M 1991 EMT (16) PROMOSPORT RACING 2h20:56.20 41:47.00
215 738 BALLABENE ROBERTO M 1967 M5 (21) BICI CAMOGLI GOLFO PARADISO 2h21:04.50 41:55.30
216 733 RIZZO ANDREA M 1968 M5 (22) BICI CAMOGLI GOLFO PARADISO 2h21:06.00 41:56.80
217 194 PITSCHEIDER ENRICO M 1964 M5 (23) VITTORIA LEPONTIA RACING TEAM 2h21:07.70 41:58.50
218 145   SCIPIONI SILVIA F 1984 W1 (1) A.S.D. CICLI TADDEI 2h21:16.20 42:07.00
219 124   SACCU FRANCESCA F 1999 DE (6) MERIDA ITALIA TEAM 2h21:16.50 42:07.30
220 586 FIORE NICOLA M 1979 M2 (27) ASD CINGHIALI MANNARI 2h21:17.70 42:08.50
221 382 REGAZZI MARCO M 1968 M5 (24) TEAM SANTYSIAK 2h21:19.00 42:09.80
222 763 PEROLIO STEFANO M 1970 M4 (25) CICOBIKES DSB NONSOLOFANGO 2h21:20.50 42:11.30
223 573 BRUZZONE CARLO M 1981 M2 (28) A.S.D. RACING TEAM LA BICI 2h21:21.20 42:12.00
224 183 PASCHETTA FLAVIO M 1974 M3 (23) VAL SANGONE OUTDOOR A.S.D. 2h21:21.20 42:12.00
225 655 DEFERVILLE IVO M 1964 M5 (25) BICISPORT NREA 2h21:23.00 42:13.80
226 53 BRAMBILLA DAVIDE M 1998 UN (19) MTB INCREA BRUGHERIO ASD 2h21:26.50 42:17.30
227 331 SPADONE CRISTIANO M 1970 M4 (26) CICLOPE MTB TEAM 2h22:22.20 43:13.00
228 457 BOAGLIO CRISTOPHER M 1988 M1 (30) BRIKE BIKE 2h22:35.50 43:26.30
229 378 FERRANDO FRANCESCO M 1984 M1 (31) TEAM GOLD BIKE 2h22:44.00 43:34.80
230 407 COELLO STEFANO M 1985 M1 (32) BRIKE BIKE 2h22:56.20 43:47.00
231 89 GHISO MATTEO M 2001 JU (13) UCLA1991 PACAN BAGUTTI A.S.D 2h22:59.20 43:50.00
232 749 CARLIN†† ADRIANO M 1973 M4 (27) TEAM LOCCA BICI 2h23:05.20 43:56.00
233 396 TOSCANI LUCA M 1982 M2 (29) MARTICA BIKE 2h23:07.70 43:58.50
234 716 MARCHETTIANDREA M 1976 M3 (24) WET-LIFE RIDOTTIALLOSSO 2h23:08.70 43:59.50
235 728 ZAMBARINO MARCO M 1963 M6 (7) TEAM MARCHISIO BICI 2h23:23.20 44:14.00
236 228 CAVALLO GIAMPIERO M 1962 M6 (8) SILMAX RACING TEAM 2h23:28.50 44:19.30
237 230 MINOLETTI MORENO M 1962 M6 (9) CHIPS 2h23:36.20 44:27.00
238 757 D'ARTIZIO FRANCO M 1971 M4 (28) VELO CLUB GENOVESE 2h23:40.70 44:31.50
239 634 ERATOSTENE DANIELE M 1979 M2 (30) SPEEDY BIKE ASD 2h23:43.70 44:34.50
240 490 LOIACONO STEFANO M 1992 EMT (17) SIXS BOSCARO 2h23:56.50 44:47.30
241 116   GASPARDINO GIULIA F 1994 DE (7) SIXS BOSCARO 2h23:57.20 44:48.00
242 139   BERETTA SIMONA F 1985 W1 (2) WET-LIFE RIDOTTIALLOSSO 2h24:15.00 45:05.80
243 392 MARCHESI MATTEO M 1990 EMT (18) TEAM BIKE TRESCORE B. 2h24:22.50 45:13.30
244 400 BALBONI ANDREA M 1973 M4 (29) VIVO ASSOCIAZIONE SPORTIVA 2h24:24.20 45:15.00
245 648 CATALDO ROCCO M 1988 M1 (33) 100X100 BICI 2h24:31.20 45:22.00
246 751 VALLONE MATTEO M 1978 M3 (25) PORTOFINO BIKE 2h24:33.50 45:24.30
247 704 BARBIERI LUCA M 1976 M3 (26) TEAM BIKE O'CLOCK 2h24:35.50 45:26.30
248 181 MOTTA MAURO M 1967 M5 (26) SCOTT SUMIN 2h24:39.00 45:29.80
249 160 DE BIAGGI LUCA M 1977 M3 (27) ASD VELO VALSESIA VARALLO 2h24:42.50 45:33.30
250 513 RONDINELLI MASSIMO M 1976 M3 (28) TEAM COMOBIKE ASD 2h24:56.20 45:47.00
251 267 CATTANEO VALERIO M 1970 M4 (30) LA FENICE PECETTO 2h25:01.50 45:52.30
252 82 BORSELLO LUCA M 2000 JU (14) SIXS BOSCARO 2h25:09.00 45:59.80
253 498 VESALICI LORENZO M 1990 EMT (19) SUPERBA PROGETTO BICI 2h25:16.70 46:07.50
254 126   SPADA VITTORIA F 1996 DE (8) A.S.D. MONTALDBIKE 2016 2h25:27.70 46:18.50
255 285 RONCHI ROBERTO M 1965 M5 (27) ASD ALASSIO BIKE 2h25:32.20 46:23.00
256 180 VASCHETTI ENRICO M 1976 M3 (29) TECNOBIKE BRA 2h25:44.70 46:35.50
257 546 GARGANTINI GIANCARLO M 1962 M6 (10) TRIANGOLO LARIANO 2h25:48.70 46:39.50
258 581 DISCACCIATI MARCO M 1967 M5 (28) TEAM MTB LOMAZZO ASD 2h25:55.50 46:46.30
259 760 DEALTI STEFANO M 1974 M3 (30) BIKERS TEAM LIVELLATO 2h26:10.50 47:01.30
260 564 ZARDO GUIDO M 1976 M3 (31) SCOTT SUMIN 2h26:26.00 47:16.80
261 643 ROSA DAVIDE M 1993 EMT (20) MAGICUNEO 2h26:39.00 47:29.80
262 92 LUSSIANA GIACOMO M 2001 JU (15) VAL SANGONE OUTDOOR A.S.D. 2h27:18.50 48:09.30
263 200 REVIGLIO PAOLO M 1967 M5 (29) ALPINA BIKECAFE 2h27:19.50 48:10.30
264 415 EFFAROTTI GIULIANO M 1978 M3 (32) UCLA1991 PACAN BAGUTTI A.S.D 2h27:22.70 48:13.50
265 495 CASTAGNO DAVIDE M 1991 EMT (21) SIXS BOSCARO 2h27:30.00 48:20.80
266 291 BERTELLO ALFREDO M 1974 M3 (33) TNTEAM 2h27:31.00 48:21.80
267 220 MARTINI MARCO M 1966 M5 (30) SILMAX X BIONIC RACING TEAM 2h27:31.00 48:21.80
268 262 AMBROSIO ROBERTO M 1966 M5 (31) MASTER TEAM 2h27:32.50 48:23.30
269 302 BIANCO MARCO M 1982 M2 (31) CICLI BATTISTELLA 2h27:38.70 48:29.50
270 401 BALSARI CLAUDIO M 1986 M1 (34) Q-510 2h27:46.20 48:37.00
271 135   MAIRHOFER SANDRA F 1992 EWS (1) GRANBIKE VELO CLUB ASD 2h27:49.20 48:40.00
272 247 VAUDANO ALESSANDRO M 1977 M3 (34) RACING TEAM RIVE ROSSE 2h28:00.50 48:51.30
273 185 ACCIAI LUCA M 1978 M3 (35) RACING TEAM RIVE ROSSE 2h28:02.20 48:53.00
274 294 BISCARO MASSIMO M 1977 M3 (36) ASD LA FENICE MTB 2h28:05.50 48:56.30
275 784 MEGLIOLI LUIGI M 1958 M7 (4) CICLO HOBBY MTB TEAM 2h28:07.70 48:58.50
276 240 MERLO SILVIO GIOVANNI M 1964 M5 (32) PEDALE LEYNICESE 2h29:19.20 50:10.00
277 338 CECCHETTI FABIO M 1967 M5 (33) TRIANGOLO LARIANO TEAM 2h29:24.20 50:15.00
278 515 SCARRONE MIRCO M 1973 M4 (31) RIVIERA OUTDOOR 2h29:28.20 50:19.00
279 204 GIRELLI COSTANTINO M 1966 M5 (34) RACING TEAM RIVE ROSSE 2h29:29.70 50:20.50
280 406 CLIVIO MARCO M 1984 M1 (35) ASD TEAM VIPER TICINO 2h29:37.20 50:28.00
281 560 ROSSO CLAUDIO M 1969 M4 (32) ASD LA FENICE MTB 2h29:48.00 50:38.80
282 550 LIPAROTA ANDREA M 1973 M4 (33) ASD LA FENICE MTB 2h29:49.20 50:40.00
283 404 BULLA ORAZIO M 1979 M2 (32) 2R BIKE STORE 2h29:59.00 50:49.80
284 622 FINAZZI MARCO M 1975 M3 (37) MTB FRANCIACORTA CAPRIOLO ASD 2h30:03.70 50:54.50
285 168 BIANCO MIRCO M 1959 M6 (11) DREAM TEAM 2h30:11.00 51:01.80
286 664 BERTA MICHELE M 1969 M4 (34) ASD CASSINIS CYCLING TEAM 2h30:13.20 51:04.00
287 340 MARCHISIO FRANCESCO M 1978 M3 (38) SASSI ASD 2h30:15.20 51:06.00
288 148 POCHETTINO SAMUELE M 1996 EMT (22) PROMOSPORT RACING 2h30:19.50 51:10.30
289 604 SAPONE ALESSIO M 1979 M2 (33) U.C. FINALBORGO 2h30:30.70 51:21.50
290 761 DI MAIO GIUSEPPE M 1971 M4 (35) TEAM VVF 2h30:34.00 51:24.80
291 322 ALLASIA PAOLO M 1964 M5 (35) ADORNO SRL RACE TOOL 2h30:42.70 51:33.50
292 597 MUNER VALTER M 1966 M5 (36) BRUNERO REDIL MATERGIA 2h30:43.70 51:34.50
293 660 GIANOTTI MATTIA M 1992 EMT (23) TEAM SF GROPPO 2h30:49.50 51:40.30
294 789 NAPOLETANO GIUSEPPE M 1963 M6 (12) BICI CAMOGLI GOLFO PARADISO 2h30:55.70 51:46.50
295 174 SANZO NICOL“ M 1986 M1 (36) BIKERS TEAM 2h31:03.00 51:53.80
296 140   PIRALLA BARBARA F 1973 W2 (1) VITTORIA LEPONTIA RACING TEAM 2h31:08.50 51:59.30
297 602 SACCU ALESSANDRO M 1967 M5 (37) UCLA1991 2h31:19.70 52:10.50
298 191 MONCALVO MASSIMO M 1975 M3 (39) ANGRY WHEELS MTB 2h31:21.20 52:12.00
299 558 RIVELLA GIAN MARCO M 1977 M3 (40) GRANBIKE VELOCLUB 2h31:23.20 52:14.00
300 645 POLLIN GABRIELE M 1980 M2 (34) TEAM GREEN BIKE 2h31:24.70 52:15.50
301 20 BELTRAMO DIEGO M 1979 EL (34) FOCUS XC ITALY TEAM 2h31:27.20 52:18.00
302 119   MENDITTO MARTA F 1999 DE (9) GRUPPO NULLI ISEO MTB A.S.D 2h31:31.50 52:22.30
303 565 GEA ALESSANDRO M 1968 M5 (38) GEMINI TEAM 2h31:33.70 52:24.50
304 414 DU“ DAVIDE M 1969 M4 (36) RACING TEAM RIVE ROSSE 2h31:48.70 52:39.50
305 350 PALLAVICINI FRANCO M 1967 M5 (39) ASD LA FENICE MTB 2h31:54.20 52:45.00
306 347 PERINI MICHELE M 1974 M3 (41) MARCHISIO BICI TEAM 2h31:54.70 52:45.50
307 665 LIBERI EDOARDO M 1975 M3 (42) TNTEAM 2h31:56.20 52:47.00
308 524 BIANCHI MARIO M 1954 M7 (5) TEAM COMOBIKE ASD 2h31:56.50 52:47.30
309 601 SABOCCHIA MATTEO M 1980 M2 (35) L.C. BRUGHERIO 2 2h32:00.50 52:51.30
310 501 BOLIS PIETRO M 1984 M1 (37) ASD UGGIATESE BICI BIKE 93 2h32:02.70 52:53.50
311 715 FORNARA DAVIDE M 1985 M1 (38) CICOBIKES DSB NONSOLOFANGO 2h32:03.20 52:54.00
312 445 SURACI MARIO M 1960 M6 (13) MASTER TEAM 2h32:04.50 52:55.30
313 736 ALBIERI ALESSANDRO M 1961 M6 (14) TEAM 99 MILANO SEZ.MTB 2h32:06.70 52:57.50
314 310 FALCIONI FRANCESCO M 1978 M3 (43) CICLOPE MTB TEAM 2h32:08.20 52:59.00
315 269 VITALI MASSIMO M 1971 M4 (37) MASTER TEAM 2h32:09.20 53:00.00
316 326 SALVA MARCO M 1975 M3 (44) DGM1 RACING BIKE TEAM 2h32:16.00 53:06.80
317 551 NEGRI SIMONE M 1992 EMT (24) MAGICUNEO 2h32:16.50 53:07.30
318 654 GARELLI ELIO M 1968 M5 (40) MARCHISIO BICI 2h32:20.50 53:11.30
319 493 TACCINI ANDREA M 1966 M5 (41) CICLI BRANDI ELBA TEAM 2h32:20.70 53:11.50
320 213 ARTUSIO DIEGO M 1970 M4 (38) ROERO SPEED BIKE 2h32:22.50 53:13.30
321 301 MORELLO PAOLO M 1977 M3 (45) SIXS BOSCARO 2h32:23.70 53:14.50
322 52 ARNAUDO DAVIDE M 1999 UN (20) A.S.D.TERRE DELLA GRANDA 2h32:32.20 53:23.00
323 608 TRAVERSO IVAN M 1989 EMT (25) ASD RIVIERAOUTDOOR 2h32:33.50 53:24.30
324 308 ROLANDI GIAN PAOLO M 1973 M4 (39) CICLOPE MTB TEAM 2h32:38.00 53:28.80
325 568 BELLINO MARIO M 1962 M6 (15) MTB BILLY TEAM ASD 2h32:44.00 53:34.80
326 427 MARCHESE MATTIA M 1983 M2 (36) TEAM BIKE CENTER 2h32:52.50 53:43.30
327 630 GALEANO VINCENZO M 1965 M5 (42) TEAM BIKE CENCER 2h32:53.20 53:44.00
328 295 GRAZIOTTI FRANCESCO M 1984 M1 (39) CYCLING TEAM OLTREPO 2h32:57.50 53:48.30
329 744 CANEVA MARCO M 1966 M5 (43) BIKERS TEAM LIVELLATO 2h32:59.20 53:50.00
330 542 FERRO IVAN M 1981 M2 (37) SPEEDY BIKE ASD 2h33:02.50 53:53.30
331 737 AMITRANO GIANLUCA M 1973 M4 (40) ASD BICI BIKE 93 2h33:13.70 54:04.50
332 488 VIARINO ALESSANDRO M 1976 M3 (46) A.S.D ANDORA CICLISMO 2h33:20.00 54:10.80
333 795 PARODI EMANUELE M 1969 M4 (41) TEAM CENTOXCENTOBICI 2h33:26.20 54:17.00
334 492 BALLERINI MATTEO M 1978 M3 (47) CICLI CONTI 2h33:29.00 54:19.80
335 2 BRAIDOT DANIELE M 1991 EL (35) NAZIONALE ITALIANA FUORISTRADA 2h33:29.70 54:20.50
336 411 DE PRATI PIER LUIGI M 1975 M3 (48) BICISTORE CYCLING TEAM 2h33:31.00 54:21.80
337 346 BARBONE MICHELANGELO M 1970 M4 (42) BILLY TEAM 2h33:32.00 54:22.80
338 791 OLMI PAOLO M 1975 M3 (49) DARRA RACING TEAM 2h33:43.20 54:34.00
339 459 BRUSAMOLIN GIACOMO M 1995 EMT (26) TEAM SF GROPPO 2h33:50.20 54:41.00
340 337 SPARAVENTI GIORGIO M 1959 M6 (16) CICLOCENTRICO CLUB 2h33:56.00 54:46.80
341 264 DELPIANO FABRIZIO M 1970 M4 (43) ROERO SPEED BIKE 2h34:01.50 54:52.30
342 434 MOZZILLO SALVATORE M 1969 M4 (44) TEAM CENTOXCENTOBICI 2h34:07.00 54:57.80
343 186 BIANCIOTTO DEMIS M 1979 M2 (38) TEAM SANTISIA 2h34:25.70 55:16.50
344 481 PERILLI ALESSIO M 1995 EMT (27) CENTOXCENTOBICI ASD 2h34:26.00 55:16.80
345 479 FORNARI MARCO M 1962 M6 (17) ARRAMPIBIKEA.S.D. 2h34:30.70 55:21.50
346 518 ROSINA MIRKO M 1973 M4 (45) TEAM ESTEBIKE ZORDAN 2h34:35.00 55:25.80
347 444 SALOMONE ALESSIO M 1989 EMT (28) CICLI PEPINO 2h34:42.00 55:32.80
348 353 LUNARDI ALESSANDRO M 1981 M2 (39) BIELLA BIKING 2h34:42.70 55:33.50
349 413 DI BRIGIDA MASSIMO M 1975 M3 (50) TEAM BIKE CENTER 2h34:53.00 55:43.80
350 611 BELLISSIMO SOCCORSO M 1968 M5 (44) POLISPORTIVA QUILIANO BIKE 2h35:15.70 56:06.50
351 313 RAGOZZA LUCA M 1988 M1 (40) CICLOPE MTB TEAM 2h35:41.00 56:31.80
352 381 AFFANNI MAURO M 1978 M3 (51) CICLI LUCCHINI 2h35:45.50 56:36.30
353 465 MACCHIA SAMUELE M 1998 EMT (29) A.S.D. ANDORARACE 2h35:55.20 56:46.00
354 767 FILIPPETTI LUISIANO M 1957 M7 (6) CROCE ROSSA DI LUCCA 2h36:38.70 57:29.50
355 304 CARAMASCHI CARLO M 1962 M6 (18) HR TEAM 2h36:43.20 57:34.00
356 656 CIANCIO ANDREA M 1977 M3 (52) CICLISTICA OSPEDALETTI 2h36:52.20 57:43.00
357 422 GRASSI SIMONE M 1995 EMT (30) RIVIERA OUTDOOR 2h36:53.00 57:43.80
358 607 TERRANOVA DANIELE M 1985 M1 (41) CENTOXCENTOBICI ASD 2h36:59.00 57:49.80
359 782 MARANGON ERIC M 1971 M4 (46) TEAM CYCLO 2h37:01.00 57:51.80
360 793 PARODI ALESSANDRO M 1968 M5 (45) TEAM CENTOXCENTOBICI 2h37:23.20 58:14.00
361 619 BORDINO GIAN MASSIMO M 1963 M6 (19) ROERO SPEED BIKE 2h37:25.00 58:15.80
362 494 LANNI FEDERICO M 1992 EMT (31) ASD MASTANTUONI SPORT 1950 2h37:27.00 58:17.80
363 254 CIGALINI LORENZO M 1999 EMT (32) PEDALE LEYNICESE 2h37:41.50 58:32.30
364 243 DE VITO PIETRO M 1969 M4 (47) BICI CAMOGLI GOLFO PARADISO 2h37:42.70 58:33.50
365 417 FLORINDI FRANCESCO M 1984 M1 (42) PIANEZZA RACETECH 2h38:03.50 58:54.30
366 774 GIORDANI ELIO M 1967 M5 (46) TEAM 99 MILANO SEZ.MTB 2h38:16.00 59:06.80
367 359 PANZIERA GIORGIO M 1964 M5 (47) CICLOPE MTB TEAM 2h38:19.70 59:10.50
368 552 NOVARO GABRIELE M 1988 M1 (43) TEAM GOOD BIKE - SAVONA 2h38:23.70 59:14.50
369 250 ALA GIACOMO M 1988 M1 (44) PEDALE LEYNICESE 2h38:25.70 59:16.50
370 453 ZANINI STEFANO M 1982 M2 (40) TEAM BIKE CENTER 2h38:29.50 59:20.30
371 123   PICCA VALENTINA F 1988 DE (10) VITTORIA-LEPONTIA RACING TEAM 2h38:30.70 59:21.50
372 514 GODINO MARCO M 1975 M3 (53) UCLA 1991 A.S.D. 2h38:35.70 59:26.50
373 380 CHA ROBERTO M 1976 M3 (54) ASD ROADMAN AZIMUT 2h38:38.50 59:29.30
374 674 PELLEGRINO GABRIELE M 1986 M1 (45) GIORNALIERA 2h38:39.70 59:30.50
375 561 SANTINO GABRIELE M 1979 M2 (41) TRACCE TEAM 2h38:55.50 59:46.30
376 394 SPATARO SEBASTIANO M 1966 M5 (48) TERRA OUTDOOR MOVEMENT 2h38:58.70 59:49.50
377 583 FENOGLIO FABIO M 1980 M2 (42) GS PASSATORE 2h39:01.50 59:52.30
378 627 ANTONIONE IVAN M 1978 M3 (55) GUIDI-ROSA BIKE ASD 2h39:03.20 59:54.00
379 531 BEGHELLO GIANLUCA M 1973 M4 (48) CENTOXCENTOBICI ASD 2h39:10.00 1h00:00.80
380 620 CORDERO LUCA M 1976 M3 (56) ROERO SPEED BIKE 2h39:11.00 1h00:01.80
381 373 IMBRIACO GIUSEPPE M 1976 M3 (57) MASTER TEAM 2h39:12.50 1h00:03.30
382 121   PERETTI CLAUDIA F 1998 DE (11) VITTORIA-LEPONTIA RACING TEAM 2h39:14.50 1h00:05.30
383 367 CHIANTELLO ANDREA M 1976 M3 (58) ASD ETNA CLIMBIKERS 2h39:17.00 1h00:07.80
384 470 NOTARIO LUCA M 1971 M4 (49) VIGOR REDMOUNT 2h39:21.00 1h00:11.80
385 440 RECCHI RICCARDO M 1973 M4 (50) CUSATI BIKE RACING 2h39:28.20 1h00:19.00
386 266 MOZZONE PIERGIORGIO M 1970 M4 (51) MASTER TEAM 2h39:37.00 1h00:27.80
387 284 IOBBI AMEDEO M 1996 EMT (33) LESSONA BIKE TEAM 2h39:38.20 1h00:29.00
388 142   MELI NICOLETTA F 1978 W2 (2) SCOTT RACING TEAM 2h39:40.70 1h00:31.50
389 599 PERTICA ANDREA M 1980 M2 (43) CICLO TEAM CERATI 2h39:42.20 1h00:33.00
390 563 TITTONEL ANDREA M 1985 M1 (46) CICLOCENTRICO CLUB 2h39:44.70 1h00:35.50
391 99 REYNAUD ALBERTO M 2000 JU (16) BRIKE BIKE 2h40:08.70 1h00:59.50
392 555 REBAUDO MARCO M 1968 M5 (49) SCOTT ALFO BIKE 2h40:10.00 1h01:00.80
393 300 ROSA RENATO M 1965 M5 (50) SIXS BOSCARO 2h40:16.70 1h01:07.50
394 419 GIULIANO MAURIZIO M 1977 M3 (59) TEAM CYCLO 2h40:17.90 1h01:08.70
395 305 BERTOLAMI CLAUDIO M 1963 M6 (20) CICLOPE MTB TEAM 2h40:27.70 1h01:18.50
396 128   ROSSETTI VERA F 2001 DJ (1) SCOTT SUMIN 2h40:29.50 1h01:20.30
397 163 RUO RUI RENATO M 1975 M3 (60) BIKERS TEAM 2h40:31.00 1h01:21.80
398 753 CIANCETTA ENRICO M 1962 M6 (21) TEAM CYCLO 2h40:35.70 1h01:26.50
399 577 CRAVANZOLA FABIO M 1970 M4 (52) TEAM MOUNTAIN BIKESENSA FREN 2h40:38.70 1h01:29.50
400 730 PERPIGLIA PAOLO M 1962 M6 (22) TEAMCENTOXCENTOBICI 2h40:40.70 1h01:31.50
401 408 COLOMBO GIUSEPPE M 1956 M7 (7) MASTER TEAM 2h40:41.00 1h01:31.80
402 78 ZBERCEA SEBASTIAN DANIEL M 1999 UN (21) GIAI TEAM A.S.D. 2h40:49.50 1h01:40.30
403 557 RINAUDO ANDREA M 1984 M1 (47) G.S.PASSATORE 2h41:05.50 1h01:56.30
404 668 GILLIO MAURIZIO M 1982 M2 (44) ASD FULVIA PAGLIUGHI CICLI 2h41:48.50 1h02:39.30
405 650 SCIANDRA MICHELE M 1982 M2 (45) MARCHISIO BICI 2h42:05.70 1h02:56.50
406 529 AMEDEI STEFANO M 1962 M6 (23) VELO CLUB GENOVESE 2h42:36.20 1h03:27.00
407 574 CAPEZZALI STEFANO M 1978 M3 (61) TRACCE TEAM 2h42:37.70 1h03:28.50
408 423 HENRIOD FRANK M 1973 M4 (53) CICLI LUCCHINI 2h43:53.00 1h04:43.80
409 273 GIANOLIO ALBERTO M 1975 M3 (62) TECNOBIKE BRA 2h43:56.00 1h04:46.80
410 435 PALOMBI GIANPAOLO M 1978 M3 (63) TEAM BIKE CENTER 2h43:58.00 1h04:48.80
411 241 ALLOVIO PIER GIUSEPPE M 1966 M5 (51) PEDALE LEYNICESE 2h43:59.20 1h04:50.00
412 653 CECCAREL MATTIA M 1991 EMT (34) MARCHISIO BICI 2h44:02.20 1h04:53.00
413 234 PAOLUCCI GIULIANO M 1966 M5 (52) PEDALE LEYNICESE 2h44:08.90 1h04:59.70
414 450 TRON WELINGTON ATTILIO M 1985 M1 (48) SIXS BOSCARO 2h44:11.20 1h05:02.00
415 571 BORIN ANDREA M 1979 M2 (46) MOUNTAIN BIKE TEAM SENSA FREN 2h44:12.20 1h05:03.00
416 517 PASTORINO PAOLO M 1973 M4 (54) TEAM BIKE O'CLOCK 2h44:16.20 1h05:07.00
417 701 SIOLI MARCO M 1979 M2 (47) BIKE GARAGE SPEEDWHELL 2h44:24.20 1h05:15.00
418 364 MAGGIO MATTEO M 1988 M1 (49) BIKERS TEAM 2h44:29.20 1h05:20.00
419 644 PELLEGRINO EZIO M 1968 M5 (53) GS PASSATORE 2h44:30.50 1h05:21.30
420 633 CARDELLA DAVIDE M 1970 M4 (55) SCOTT SUMIN 2h44:31.20 1h05:22.00
421 150 ABBAī GIORDANO M 1975 M3 (64) SCOTT SUMIN 2h44:33.50 1h05:24.30
422 214 PAGGIO VITTORIO M 1973 M4 (56) NGRY WHEELS MTB 2h44:37.70 1h05:28.50
423 293 PIGLIA DAVIDE M 1977 M3 (65) SPEEDY BIKE ASD 2h44:46.20 1h05:37.00
424 171 COSENTINO STEFANO M 1967 M5 (54) ANGRY WHEELS MTB 2h45:01.40 1h05:52.20
425 747 CARDONE ALESSANDRO M 1994 EMT (35) ASD ALASSIO BIKE 2h45:40.20 1h06:31.00
426 500 PARIANI MARCO M 1986 M1 (50) ASD TEAM VIPER TICINO 2h45:51.00 1h06:41.80
427 464 GAZZOLO MICHELE M 1978 M3 (66) PORTOFINO BIKE 2h46:04.00 1h06:54.80
428 249 FRISON GIACOMO M 1980 M2 (48) PEDALE LEYNICESE 2h46:09.90 1h07:00.70
429 276 MARINO MICHELE M 1979 M2 (49) CICLI BOSCARO 2h46:11.40 1h07:02.20
430 647 MARTINA MARIO M 1963 M6 (24) 100X100 BICI 2h46:17.40 1h07:08.20
431 208 DELPONTE MATTEO M 1980 M2 (50) SPEEDY BIKE ASD 2h46:23.70 1h07:14.50
432 102 SOFFIETTO ANDREA M 2000 JU (17) ROSTESE RODMAN 2h46:24.90 1h07:15.70
433 739 BARBERO RICCARDO M 1969 M4 (57) MTB OLEGGIO 2h46:32.70 1h07:23.50
434 473 STOCCO CLAUDIO M 1957 M7 (8) DIMA BIKE TEAM 2h46:36.00 1h07:26.80
435 539 COSTA DARIO M 1974 M3 (67) GEMINI TEAM ASD 2h46:50.70 1h07:41.50
436 534 BISOGNO LORENZO M 1967 M5 (55) GEMINI TEAM 2h46:50.70 1h07:41.50
437 270 LO RICCO MASSIMO M 1972 M4 (58) CUSATIBIKE RACING TEAM 2h46:52.90 1h07:43.70
438 504 GIBIN EROS M 1988 M1 (51) TEAM BENINI NOVARA 2h46:53.40 1h07:44.20
439 759 TRUFFI GIACOMO MARIO M 1978 M3 (68) MANIA BIKE ALESSANDRIA 2h46:57.70 1h07:48.50
440 296 TURINA DAVIDE M 1971 M4 (59) BRIKE BIKE 2h47:00.50 1h07:51.30
441 670 ROSSO MATTEO M 1977 M3 (69) ASD FULVIA PAGLIUGHI CICLI 2h47:10.50 1h08:01.30
442 754 CIVARDI MAURIZIO M 1959 M6 (25) PB CARBOBIKE O'CLOCK 2h47:19.70 1h08:10.50
443 659 RATTO SERGIO M 1956 M7 (9) TEAM MARCHISIO BICI 2h47:27.00 1h08:17.80
444 358 NOTA ANDREA M 1974 M3 (70) BRIKE BIKE 2h48:32.20 1h09:23.00
445 554 POIANI MARCO M 1976 M3 (71) USD SPINESE ORATORIO 2h48:33.50 1h09:24.30
446 671 ALACQUA GIORGIO M 1967 M5 (56) CAMOGLI GOLFO PARADISO 2h48:46.70 1h09:37.50
447 780 MALINARICH CARLO M 1983 M2 (51) CICLO TEAM CERATI ASD 2h49:05.70 1h09:56.50
448 585 FERRI ROBERTO M 1966 M5 (57) TEAM MTB LOMAZZO ASD 2h49:10.50 1h10:01.30
449 154 POGGIO ENRICO M 1993 EMT (36) B'TWIN RACING TEAM 2h49:22.50 1h10:13.30
450 592 LEONE IVANO M 1969 M4 (60) ASD SCUOLAMTB VENARIAREALE 2h49:27.90 1h10:18.70
451 206 SELICATI MORENO M 1986 M1 (52) BIELLA BIKING 2h49:28.50 1h10:19.30
452 383 SANINO ANDREA M 1980 M2 (52) SC VIGNOLO 2h49:30.20 1h10:21.00
453 170 FERRARA TOMMASO M 1967 M5 (58) BIKERS TEAM 2h49:39.20 1h10:30.00
454 235 ROSSI MAURO M 1974 M3 (72) HR TEAM 2h49:51.20 1h10:42.00
455 298 ALOTTO IVAN M 1993 EMT (37) VELO CLUB VALSUSA 2h49:52.40 1h10:43.20
456 188 MAGLIANO MAURO M 1963 M6 (26) GSR FERRERO 2h49:55.70 1h10:46.50
457 261 FANIZZA VALTER M 1965 M5 (59) UCAT TORINO 2h50:09.20 1h11:00.00
458 268 TESAURO VINCENZO M 1970 M4 (61) CUSATIBIKE RACING TEAM 2h50:20.90 1h11:11.70
459 222 BIANCHI CRISTIAN M 1971 M4 (62) ANGRY WHEELS MTB 2h50:21.70 1h11:12.50
460 175 VIGLINO EDOARDO M 1989 EMT (38) ROERO BIKERS 2h50:44.20 1h11:35.00
461 661 BONDI LUCA M 1972 M4 (63) RIVIERA OUTDOOR 2h50:47.20 1h11:38.00
462 740 BATTISTELLI FABRIZIO M 1977 M3 (73) RDR ITALIA FACTORY TEAM 2h50:49.00 1h11:39.80
463 636 BARBERIS MAURIZIO M 1957 M7 (10) SCOTT SUMIN 2h50:53.20 1h11:44.00
464 393 PISANU GIUSEPPE M 1975 M3 (74) DIMA BIKE TEAM 2h50:53.90 1h11:44.70
465 390 ROTTA MAURIZIO M 1979 M2 (53) LESSONA BIKE TEAM 2h51:29.70 1h12:20.50
466 280 CUSATI MARCO M 1983 M2 (54) CUSATIBIKE RACING TEAM 2h51:47.40 1h12:38.20
467 543 GAJ ANGELO M 1977 M3 (75) TECNOBIKE BRA 2h51:49.20 1h12:40.00
468 752 CERULLI SIMONE M 1978 M3 (76) BIKERS TEAM LIVELLATO 2h51:53.90 1h12:44.70
469 138   MARCHISIO OLIVIA F 1982 W1 (3) BRIKE BIKE 2h52:01.50 1h12:52.30
470 741 BEATRICE ALESSIO M 1985 M1 (53) RACING TEAM LA BICI 2h52:07.20 1h12:58.00
471 369 MILAZZO NICOLA M 1971 M4 (64) ASD ETNA CLIMBIKERS 2h52:22.00 1h13:12.80
472 485 TREVISANUTTO MAURIZIO M 1969 M4 (65) TEAM DOTTA BIKE 2h52:33.40 1h13:24.20
473 449 TREVISANUTTO STEFANO M 1974 M3 (77) DOTTABIKE 2h52:36.50 1h13:27.30
474 202 BATTANI GIANNI M 1956 M7 (11) BIELLA BIKING 2h53:15.70 1h14:06.50
475 456 BENATTI FRANCESCO M 1997 EMT (39) SIXS BOSCARO 2h53:30.90 1h14:21.70
476 621 BASSAN JURI M 1976 M3 (78) GIORNALIERA 2h53:40.00 1h14:30.80
477 319 MARTINI ANDREA M 1992 EMT (40) SIXS BOSCARO 2h53:53.40 1h14:44.20
478 792 PALUMBO MARCO M 1974 M3 (79) GEMINI TEAM 2h53:54.50 1h14:45.30
479 600 RICCI MICHELE M 1978 M3 (80) ASD RUOTE LIBERE PIOSSASCO 2h53:59.20 1h14:50.00
480 522 PERSIC DEAN M 1960 M6 (27) ASD BIKE & SUN 2h54:02.20 1h14:53.00
481 519 VERNA DAVIDE M 1972 M4 (66) THE LAKE BIKERS 2h54:04.90 1h14:55.70
482 575 CATINO GABRIELE M 1986 M1 (54) ASDILETTANTISTICA I BRIC ALESS 2h54:18.20 1h15:09.00
483 675 TARANAZZI ALESSANDRO M 1990 EMT (41) GIORNALIERA 2h54:32.00 1h15:22.80
484 463 DAFARRA ANDREA M 1977 M3 (81) ROERO BIKERS 2h54:33.20 1h15:24.00
485 246 ANTONETTO ROBERTO M 1974 M3 (82) MONASTERO VASCO 2h54:38.20 1h15:29.00
486 773 GIANARDI FRANCESCO M 1977 M3 (83) GSD RICC“ LE RONDINI 2h54:56.70 1h15:47.50
487 28 DE MARCO GIULIANO M 1994 EL (36) VAL SANGONE OUTDOOR A.S.D. 2h55:06.20 1h15:57.00
488 324 BRENTA CLAUDIO M 1982 M2 (55) FARIGLIANO I GAT ROSS 2h55:40.40 1h16:31.20
489 136   BERTON ELISA F 1991 EWS (2) VAL SANGONE OUTDOOR A.S.D. 2h55:44.00 1h16:34.80
490 398 ANDREOLLI BRUNO M 1969 M4 (67) RASCHIANI TRIATHLON PAVESE 2h55:48.70 1h16:39.50
491 178 FONG WAN TAT M 1959 M6 (28) BIKERS TEAM 2h55:48.90 1h16:39.70
492 580 DI FLORIO ALESSANDRO M 1974 M3 (84) ASD MTB I CINGHIALI 2h56:47.70 1h17:38.50
493 80 BERTARELLI MATTEO M 2001 JU (18) SCOTT SUMIN 2h56:51.20 1h17:42.00
494 596 MONTI MAURO M 1980 M2 (56) ASD RMS SQUADRA CORSE 2h57:00.40 1h17:51.20
495 409 COSTAMAGNA ANDREA M 1983 M2 (57) GS PASSATORE 2h57:13.40 1h18:04.20
496 153 CUVERTINO DANIELE M 1983 M2 (58) ALPINA BIKECAFE 2h57:20.70 1h18:11.50
497 540 DELFINI MASSIMILIANO M 1968 M5 (60) GEMINI TEAM 2h57:34.20 1h18:25.00
498 669 ARMANNA FABIO M 1970 M4 (68) TEAM 99 MILANO SEZ.MTB 2h57:35.40 1h18:26.20
499 676 WARBURG EMANUELE M 1969 M4 (69) BASE RUNNING TEAM 2h57:41.70 1h18:32.50
500 771 FUS» ALEXANDAR M 1976 M3 (85) TAPASCIONE RUNNING TEAM 2h57:53.20 1h18:44.00
501 237 DIGILIO PIERO M 1963 M6 (29) PEDALE LEYNICESE 2h58:02.20 1h18:53.00
502 632 PUNZO GENNARO M 1978 M3 (86) ALBISSOLA BIKE 2h58:21.20 1h19:12.00
503 637 ROSSINI LUCA M 1969 M4 (70) ANGRY WHEELS MTB 2h58:44.20 1h19:35.00
504 525 CABONIGIAMPIERO M 1963 M6 (30) VAL SANGONEOUTDOORASD 2h58:53.40 1h19:44.20
505 368 CRIPPA RAFFAELE M 1972 M4 (71) FOCUS XC TEAM ITALY 2h59:38.20 1h20:29.00
506 624 MAROCCO PIERCARLO M 1957 M7 (12) BILLY TEAM 3h00:04.20 1h20:55.00
507 420 GIUSTO MATTIA M 1984 M1 (55) FFRD GOLFO DIANESE 3h00:14.40 1h21:05.20
508 146   DI CANDIA VALENTINA F 1985 W1 (4) G.S.CROCE VERDE ORZINUOVI A.S. 3h00:14.90 1h21:05.70
509 584 FERRARESI ROBERTO M 1965 M5 (61) GS ROCCABILLY 3h00:15.40 1h21:06.20
510 327 INDINO MASSIMILIANO M 1968 M5 (62) SCOTT SUMIN 3h00:16.20 1h21:07.00
511 405 CAMURATI MAURIZIO M 1959 M6 (31) TEAM BIKE CENCER 3h00:16.90 1h21:07.70
512 530 AUGUSTI ANGELO M 1966 M5 (63) MASTER TEAM A.S.D. 3h00:19.70 1h21:10.50
513 606 STUCCHI LORENZO M 1968 M5 (64) TEAM BIKAPPA BIKES 3h00:21.70 1h21:12.50
514 764 FAEDO FLAVIO M 1967 M5 (65) ASD ANDORA CICLISMO 3h00:25.40 1h21:16.20
515 503 FAVATA ALESSANDRO M 1987 M1 (56) CICLI GAI 3h00:27.20 1h21:18.00
516 439 PUGLISI GIAN FRANCO M 1971 M4 (72) ASD MANIA BIKE 3h00:29.20 1h21:20.00
517 283 ROMANO LORIS M 1991 EMT (42) DGM1 RACING BIKE TEAM 3h00:30.40 1h21:21.20
518 614 PIVA MASSIMO M 1963 M6 (32) TEAM BIKE CENTER 3h00:30.70 1h21:21.50
519 657 BIGLIONE KEVIN M 1988 M1 (57) MAGICUNEO 3h00:32.90 1h21:23.70
520 538 CAVALLERO MAURIZIO M 1970 M4 (73) BRIKE BIKE 3h00:37.20 1h21:28.00
521 412 DEL PRATO ROBERTO M 1979 M2 (59) 2R BIKE STORE 3h00:48.20 1h21:39.00
522 734 REPETTO MAURIZIO M 1977 M3 (87) BIKEVO MOBILI CASACCIA CYCLING 3h01:05.90 1h21:56.70
523 159 GIORDANO ANGELO M 1962 M6 (33) GSR FERRERO 3h01:13.90 1h22:04.70
524 617 PIAZZO GUIDO M 1977 M3 (88) TEAM BIKEST 3h01:23.50 1h22:14.30
525 756 CUGGE AGOSTINO M 1968 M5 (66) ASD CINGHIALI MANNARI 3h01:24.00 1h22:14.80
526 640 OTTONE ROBERTO M 1975 M3 (89) BIKE SCHOOL MIRABELLO 3h01:25.40 1h22:16.20
527 432 MILANI STEFANO M 1973 M4 (74) HR TEAM ASD 3h01:59.40 1h22:50.20
528 209 BORELLI DAVIDE M 1985 M1 (58) TEAM LOCCA 3h02:03.50 1h22:54.30
529 746 VELARDI COSIMO M 1956 M7 (13) DARRA RACING TEAM 3h02:22.70 1h23:13.50
530 605 SIBELLI FRANCESCO M 1974 M3 (90) ALASSIO BIKE 3h02:37.40 1h23:28.20
531 436 PARODI FRANCESCO M 1986 M1 (59) SIXS BOSCARO 3h02:44.20 1h23:35.00
532 232 GROSSO RICCARDO M 1976 M3 (91) ANGRY WHEELS MTB 3h03:37.20 1h24:28.00
533 482 RASO FRANCESCO M 1980 M2 (60) TEAM BIKE CENTER 3h03:42.90 1h24:33.70
534 783 MARINI MARCO M 1976 M3 (92) TEAM BIKE O' CLOCK 3h03:45.40 1h24:36.20
535 569 BELLONI GIOVANNI M 1966 M5 (67) MTB FRANCIACORTA CAPRIOLO ASD 3h03:56.20 1h24:47.00
536 638 AGOSTINO MARCO M 1976 M3 (93) BIKAPPA BIKE 3h03:58.40 1h24:49.20
537 768 FILIPPIN LUIGI M 1962 M6 (34) RACING TEAM LA BICI 3h04:54.00 1h25:44.80
538 224 CERSOSIMO MAURO M 1978 M3 (94) ROERO BIKERS 3h05:02.90 1h25:53.70
539 428 MARCHETTO SIMONE M 1977 M3 (95) TEAM BIKE CENTER 3h05:06.20 1h25:57.00
540 516 VECERA GIANLUCA M 1972 M4 (75) TEAM BIKE CENTER 3h05:06.40 1h25:57.20
541 448 TOSIN DANIELE M 1969 M4 (76) TEAM BIKE CENTER 3h05:09.20 1h26:00.00
542 483 SORIGA MASSIMILIANO M 1973 M4 (77) ANGRY WHEELS MTB 3h05:25.50 1h26:16.30
543 410 DAVI» STEFANO M 1989 EMT (43) MTB BILLY TEAM ASD 3h06:21.20 1h27:12.00
544 252 CAPELLI FULVIO M 1986 M1 (60) DARRA RACING TEAM 3h06:24.40 1h27:15.20
545 370 PARRAVICINI ROBERTO M 1972 M4 (78) TEAM ALBY BIKE ASD 3h07:03.20 1h27:54.00
546 603 SANTINI ROBERTO M 1976 M3 (96) ASD CASSINIS CYCLING TEAM 3h07:11.70 1h28:02.50
547 593 MANDOLINO ROSSANO M 1974 M3 (97) DGM1 RACING BIKE TEAM 3h07:22.90 1h28:13.70
548 598 PALLADINO ROBERTO M 1969 M4 (79) DREAM TEAM 3h07:29.70 1h28:20.50
549 510 GAVIRAGHI LORIS M 1982 M2 (61) TEAM RAM BIKE 3h08:05.00 1h28:55.80
550 333 TEDDE PIERO M 1962 M6 (35) OSSOLA CICLYING TEAM 3h08:07.20 1h28:58.00
551 388 DIANA YURI M 1968 M5 (68) SIXS BOSCARO 3h08:10.00 1h29:00.80
552 772 GHIGLIONE ALBERTO M 1975 M3 (98) BIKERS TEAM LIVELLATO 3h08:11.20 1h29:02.00
553 663 FERRARA PAOLO M 1982 M2 (62) RIVIERA OUTDOOR 3h08:13.90 1h29:04.70
554 609 ZOCCHEDDU ANDREA M 1981 M2 (63) ASD MTB I CINGHIALI 3h08:35.50 1h29:26.30
555 616 NARDONE ALESSANDRO M 1987 M1 (61) TORREVILLA BIKE ASD 3h08:38.70 1h29:29.50
556 618 MASSA ROSSANO M 1961 M6 (36) UCTRA TEAM 3h08:40.40 1h29:31.20
557 626 FONTANA MARCO M 1978 M3 (99) ASD FULVIA PAGLIUGHI CICLI 3h09:09.90 1h30:00.70
558 520 DE LUCA FLAVIO M 1964 M5 (69) TEAM AGGRESSIVE BIKE CENTER 3h09:54.40 1h30:45.20
559 321 CANOVA GIANNI M 1958 M7 (14) ASS, SC. NAZ. MTB OASI ZEGNA 3h10:07.50 1h30:58.30
560 712 GAIAUDI FRANCESCO M 1983 M2 (64) TEAM CENTOXCENTOBICI 3h10:12.40 1h31:03.20
561 315 REMI ANDREA M 1995 EMT (44) CICLOPE MTB TEAM 3h11:04.90 1h31:55.70
562 476 BRASA FABIO M 1986 M1 (62) PONENTE GRAVITY TEAM 3h11:06.90 1h31:57.70
563 570 BORDIN CRISTIAN M 1975 M3 (100) LOSA TEAM 3h11:07.40 1h31:58.20
564 297 PIGLIA LUIGI M 1965 M5 (70) SPEEDY BIKE ASD 3h11:12.70 1h32:03.50
565 437 PIETROLEONARDO MARCO M 1973 M4 (80) SIXS BOSCARO 3h11:23.90 1h32:14.70
566 507 FRANCO LUDOVICO M 1981 M2 (65) TEAM BIKE CENTER 3h11:35.50 1h32:26.30
567 559 ROSSI GIUSEPPE M 1954 M7 (15) TEAMEQUA 3h11:40.50 1h32:31.30
568 316 RIDOLFI ANDREA M 1996 EMT (45) CICLOPE MTB TEAM 3h11:45.20 1h32:36.00
569 429 MARITANO DONATO M 1965 M5 (71) MTB BILLY TEAM ASD 3h12:09.90 1h33:00.70
570 658 SORAVITO LORENZO M 1963 M6 (37) GRANBIKE VELO CLUB 3h12:20.50 1h33:11.30
571 698 TORRERO / GIACOMETTO TA (1) 3h12:32.40 1h33:23.20
572 172 BARATTI MARCO M 1974 M3 (101) GUIDI-ROSA BIKE ASD 3h12:51.20 1h33:42.00
573 443 ROSTAGNO FABIO M 1993 EMT (46) MTB BILLY TEAM ASD 3h12:52.50 1h33:43.30
574 777 LAGHI GIULIANO M 1968 M5 (72) TEAM MARCHISIO BICI 3h12:56.40 1h33:47.20
575 176 DROCCO PAOLO M 1972 M4 (81) GSR FERRERO 3h13:06.70 1h33:57.50
576 579 DI BENEDETTO NICOLA M 1977 M3 (102) A.S.D. ANGRY WHEELS MTB 3h13:37.00 1h34:27.80
577 144   CASTAGNOLA NADIA F 1969 W2 (3) TEAM LIGURIA ASD 3h13:41.40 1h34:32.20
578 781 MANTOVANI ALESSANDRO M 1965 M5 (73) TEAM LIGURIA ASD 3h13:42.20 1h34:33.00
579 545 GARETTI RICCARDO M 1969 M4 (82) 3h14:05.90 1h34:56.70
580 402 BIANCHI DAVIDE M 1981 M2 (66) TEAM CENTOXCENTOBICI 3h15:38.70 1h36:29.50
581 471 PARODI CLAUDIO M 1985 M1 (63) BIKE GARAGE SPEEDWHELL 3h15:55.20 1h36:46.00
582 629 LAMA MAURIZIO M 1968 M5 (74) SPECIALISSIMA BIKE TEAM 3h16:58.20 1h37:49.00
583 167 BARETTA PAOLO M 1971 M4 (83) BIKERS TEAM 3h17:04.70 1h37:55.50
584 351 DELFINO GIUSEPPE M 1969 M4 (84) SCOTT ALFO BIKE 3h17:39.20 1h38:30.00
585 787 MOTTA MARCO M 1980 M2 (67) CICLI BATTISTELLA MTB 3h17:39.90 1h38:30.70
586 306 DE PANI CESARE M 1959 M6 (38) CICLOPE MTB TEAM 3h17:42.70 1h38:33.50
587 535 BONIZZONI ENRICO M 1953 M8 (1) ASD MTB EVALOON 3h19:09.40 1h40:00.20
588 425 MANZOTTI GABRIELE M 1959 M6 (39) BIKE TEAM MANDELLO 3h19:25.70 1h40:16.50
589 594 MARENCO MASSIMO M 1977 M3 (103) ASD MONTALDBIKE 2016 3h19:31.20 1h40:22.00
590 226 BASEGGIO ANDREA M 1979 M2 (68) ANGRY WHEELS MTB 3h19:41.40 1h40:32.20
591 245 BRIGANTE GIUSEPPE M 1974 M3 (104) MONASTERO VASCO 3h19:56.40 1h40:47.20
592 590 GRATTAPAGLIA GIANLUIGI M 1959 M6 (40) DREAM TEAM 3h20:06.70 1h40:57.50
593 697 MARINI / CANDELLONE TA (2) 3h20:41.90 1h41:32.70
594 523 REDREZZA ANTONIO M 1949 M8 (2) GEMINI TEAM 3h20:46.70 1h41:37.50
595 387 CUTULI SERGIO M 1959 M6 (41) PIANEZZA RACETECH 3h21:12.90 1h42:03.70
596 615 LEBRINO PABLO M 1982 M2 (69) TEAM BIKE CENTER 3h22:17.90 1h43:08.70
597 775 GIOVAGNOLI DIEGO M 1970 M2 (70) VELOCLUBGENOVESE 3h22:45.00 1h43:35.80
598 486 VIGO ALESSANDRO M 1975 M3 (105) GEMINI TEAM 3h23:00.20 1h43:51.00
599 526 BOTTARI VINCENZO M 1956 M7 (16) MTB BILLY TEAM ASD 3h23:01.90 1h43:52.70
600 290 BOTTEGA ALBERTO M 1961 M6 (42) IN+OUTDOOR CYCLING TEAM 3h25:30.50 1h46:21.30
601 639 MAGGIO DAVIDE M 1980 M2 (71) BIKE SCHOOL MIRABELLO 3h26:09.90 1h47:00.70
602 533 BISIGNANO STEFANO M 1981 M2 (72) A.S.D. MONVISO BIKE 3h26:53.70 1h47:44.50
603 376 VISTARINI MAURO M 1955 M7 (17) MASTER TEAM 3h27:01.90 1h47:52.70
604 438 PILATI ROBERTO M 1975 M3 (106) CUNEO 1198 TRITEAM 3h27:38.90 1h48:29.70
605 360 BRONDI ALESSANDRO M 1967 M5 (75) ELLEDISPORT 3h29:45.70 1h50:36.50
606 442 ROSSI FABRIZIO M 1987 M1 (64) AUDAX BIKE CARMAGNOLA 3h31:05.90 1h51:56.70
607 642 MILANESE ANDREA M 1974 M3 (107) BIKE SCHOOL MIRABELLO 3h32:01.20 1h52:52.00
608 588 FRACCHETTA WALTER M 1974 M2 (73) ASD MTB I CINGHIALI 3h32:18.70 1h53:09.50
609 548 GREGUOLDO MARCO M 1974 M3 (108) MTB SENSA FREN ASTI 3h33:27.00 1h54:17.80
610 375 TROTTA MATTEO M 1968 M5 (76) MASTER TEAM 3h34:06.90 1h54:57.70
611 372 ASEGLIO TIZIANO M 1960 M6 (43) MASTER TEAM 3h34:08.20 1h54:59.00
612 595 MERENDINO AGOSTINO M 1988 M1 (65) ASD CASSINIS CYCLING TEAM 3h34:28.90 1h55:19.70
613 289 FILIPPI DIEGO M 1974 M3 (109) BIKE LAB RACING 3h37:00.90 1h57:51.70
614 430 MAZZARELLI DANIELE M 1977 M3 (110) GAREGGIO DA SOLO 3h39:31.70 2h00:22.50
615 662 RESCIGNO ANDREA M 1983 M2 (74) GS RUOTA LIBERA 3h43:21.90 2h04:12.70
616 544 GALLO MICHELE M 1987 M1 (66) ASD FODER BIKE TEAM 3h46:07.20 2h06:58.00
617 484 SQUILLANTE LUIGI MARIA M 1970 M4 (85) BILLY TEAM 3h46:12.40 2h07:03.20
618 576 CIAMPOLILLO MARCO M 1997 EMT (47) ASD MONTALDBIKE 2016 3h46:32.20 2h07:23.00
619 309 MAIONI ALESSANDRO M 1977 M3 (111) CICLOPE MTB TEAM 3h50:20.90 2h11:11.70
620 307 CONTI MASSIMO M 1967 M5 (77) CICLOPE MTB TEAM 3h50:20.90 2h11:11.70
621 356 MANENTI CLAUDIO M 1988 M1 (67) BIELLA BIKING 3h51:03.90 2h11:54.70
622 421 GRANDE ROBERTO M 1956 M7 (18) BIKERS TEAM LIVELLATO 3h51:51.70 2h12:42.50
623 748 CARERA MATTEO M 1984 M1 (68) ARMATA BRANCALEONE 3h53:28.20 2h14:19.00
624 343 TESTINI MICHELE M 1982 M2 (75) PEDALE LEYNICESE 3h58:21.40 2h19:12.20
625 613 GHELLER IVAN M 1976 M3 (112) GIORNALIERA 4h01:26.90 2h22:17.70
626 612 MARCHETTO MAURIZIO M 1972 M4 (86) TEAM BIKE CENTER 4h01:26.90 2h22:17.70
627 446 TARTAGLIA VALERIO M 1986 M1 (69) TEAM BIKE CENTER 4h01:27.70 2h22:18.50
628 532 BISIGNANO DAVIDE M 1976 M3 (113) A.S.D. MONVISO BIKE 4h05:58.40 2h26:49.20
629 312 TRIACCHINI CRISTIAN M 1982 M2 (76) CICLOPE MTB TEAM 4h19:18.40 2h40:09.20
630 303 RAGOZZA LUCIANO M 1952 M8 (3) CICLOPE MTB TEAM 4h22:10.70 2h43:01.50
631 641 QUAARTERO ALESSANDRO M 1975 M3 (114) BIKE SCHOOL MIRABELLO 4h29:51.20 2h50:42.00
632 743 BILL» PIETRO M 1965 M5 (78) CICLI BATTISTELLA MTB 4h54:36.40 3h15:27.20
633 348 CONDELLI DOMENICO M 1978 M3 (115) ADR ASD 4h57:12.70 3h18:03.50