ASS PETT   ATLETA CAT PCAT TEAM TEMPO GAP
1 105 PASINI FABIO SEM (1) CS ESERCITO 43:55.30
2 5 CAPPELLETTI DANIELE SEM (2) ADAMELLO SKI TEAM 44:18.30 23.00
3 128 ZAMBONI GIOVANNI SEM (3) SCI CLUB GROMO 44:48.50 53.20
4 169 DEHO MARZIO M45 (1) GAN NEMBRO 45:48.00 1:52.70
5 26 CAROBBIO DANIELE SEM (4) SCI CLUB 13 CLUSONE 46:09.00 2:13.70
6 24 FORNONI NICOLA SEM (5) UNDER UP SKI TEAM 46:18.00 2:22.70
7 170 POLI FRANCESCO SEM (6) SCI CLUB VALGANDINO 46:29.80 2:34.50
8 111 MALGARIDA LUCA SEM (7) ADAMELLO SKI TEAM 47:14.10 3:18.80
9 147 ORSINI EMANUELE SEM (8) SCI CLUB GROMO 47:18.80 3:23.50
10 6 REMEDIO GIACOMO SEM (9) SCI CLUB UGOLINI 47:49.30 3:54.00
11 182 GUSMINI NORMAN SEM (10) SCI CLUB GROMO 48:41.50 4:46.20
12 17 PASINETTI GERMANO M45 (2) ADAMELLO SKI TEAM 48:47.80 4:52.50
13 49 PAGANI STEFANO SEM (11) SCI CLUB BAGOLINO 49:04.30 5:09.00
14 138 FACHERIS DAVIDE SEM (12) ALTITUDE RACE 49:15.00 5:19.70
15 130 BONI EMANUELE SEM (13) SCI CLUB VAL DI SCALVE 49:15.80 5:20.50
16 127 PELLEGRINELLI KRISTIAN SEM (14) SCI CLUB GROMO 49:26.80 5:31.50
17 173 PERSICO RAINIERO M55 (1) GAN NEMBRO 49:37.30 5:42.00
18 28 SORTENI ANDREA SEM (15) POLISPORTIVA ALBOSAGGIA 49:50.50 5:55.20
19 126 RICCARDI CRISTIAN SEM (16) SCI CLUB GROMO 50:05.80 6:10.50
20 43 BERNARDI DARIO SEM (17) SCI CLUB VALGANDINO 50:15.00 6:19.70
21 32 SCALVINONI FABRIZIO SEM (18) SKI CLUB BORNO 50:32.30 6:37.00
22 102 TOSI MARCO M45 (3) SCI CLUB BOGNANCO 50:36.30 6:41.00
23 163 SCOLARI DAVIDE SEM (19) GAN NEMBRO 50:46.20 6:50.90
24 146 BONADEI STEFANO SEM (20) SCI CLUB 13 CLUSONE 50:53.50 6:58.20
25 54   GHIRARDI CORINNA SEF (1) ADAMELLO SKI TEAM 50:57.20 7:01.90
26 38 SANZOGNI MAURIZIO SEM (21) SKI CLUB BORNO 50:58.70 7:03.40
27 157 SALERI ALESSANDRO JUM (1) SCI CLUB PEZZORO 51:01.50 7:06.20
28 112 MALGARIDA MARCO SEM (22) ADAMELLO SKI TEAM 51:11.00 7:15.70
29 125 UBIALI CLAUDIO SEM (23) ALTITUDE RACE 51:15.20 7:19.90
30 164 BARBENI MASSIMO JUM (2) SCI CLUB 13 CLUSONE 51:17.00 7:21.70
31 137 PAROLETTI ANGIOLINO M45 (4) ADAMELLO SKI TEAM 51:32.20 7:36.90
32 25 FORNONI SIMONE SEM (24) SCI CLUB GROMO 51:44.20 7:48.90
33 175 DEBALINI GIANLUCA SEM (25) SCI CLUB UGOLINI 51:49.00 7:53.70
34 154 BOCCARDI DANIELE CAM (1) SCI CLUB 13 CLUSONE 52:16.70 8:21.40
35 186 COLOMBO CRISTIAN M45 (5) GAN NEMBRO 52:23.20 8:27.90
36 7 SCANDELLA GIULIO SEM (26) GAN NEMBRO 52:27.00 8:31.70
37 4 GREGORI STEFANO SEM (27) GREGORI RACING TEAM 52:34.70 8:39.40
38 140 GUIZZETTI ALBERTO M45 (6) SCI CLUB 13 CLUSONE 52:50.70 8:55.40
39 103 MARCHESI MARCO SEM (28) LIBERO 52:57.00 9:01.70
40 166 BERGAMINI SILVANO M45 (7) SCI CLUB GROMO 52:59.00 9:03.70
41 165 GALLIZIOLI LORENZO CAM (2) SCI CLUB 13 CLUSONE 53:06.50 9:11.20
42 155 BOCCARDI MARCO SEM (29) SCI CLUB GROMO 53:11.50 9:16.20
43 10 SANTUS FRANCESCO SEM (30) RADICI 53:25.00 9:29.70
44 44 TERZI CRISTIAN SEM (31) GSA RANICA 53:32.50 9:37.20
45 132 MAGRI DOMENICO JUM (3) SCI CLUB SCHILPARIO 53:44.00 9:48.70
46 34 D'ANTONIO MASSIMO SEM (32) ADAMELLO SKI TEAM 53:47.20 9:51.90
47 56 VEDOVATI PAOLO M45 (8) GAN NEMBRO 53:54.50 9:59.20
48 124 TRUSSARDI GIOVANNI MARIA M55 (2) SCI CLUB 13 CLUSONE 53:55.50 10:00.20
49 151 PIFFARI MAURIZIO M55 (3) SCI CLUB GROMO 54:06.20 10:10.90
50 185 ACERBIS RICCARDO M45 (9) GAN NEMBRO 54:11.00 10:15.70
51 9 ALBERTI MATTEO SEM (33) LIBERO 54:12.20 10:16.90
52 191 MOIOLI LUCA SEM (34) SCI CLUB GROMO 54:25.20 10:29.90
53 167 ZAMBELLI DANIELE SEM (35) SCI CLUB VALGANDINO 54:30.00 10:34.70
54 61 GRASSI MIRKO SEM (36) GAV VERTOVA 54:32.70 10:37.40
55 143 BENZONI MARIO M45 (10) SCI CLUB 13 CLUSONE 54:38.20 10:42.90
56 8 FACCANONI MARCO M45 (11) SCI CLUB 13 CLUSONE 54:48.20 10:52.90
57 133 URBANETTO FABIO MASSIMO M45 (12) ADAMELLO SKI TEAM 54:49.00 10:53.70
58 48 CHEMOTTI CRISTIAN SEM (37) SKI ALP VALSABBIA 54:53.20 10:57.90
59 106 CAPITANIO CLAUDIO SEM (38) SCI CLUB VAL DI SCALVE 55:12.20 11:16.90
60 150 FORNONI ENRICO SEM (39) SCI CLUB GROMO 55:15.20 11:19.90
61 176 PEZZAROSSI FABRIZIO SEM (40) SCI CLUB UGOLINI 55:21.20 11:25.90
62 119 CARRARA GIUSEPPE M55 (4) GSA SOVERE 55:22.50 11:27.20
63 42 DONDI MICHELE SEM (41) SCI TEAM VALSESIA 55:25.20 11:29.90
64 118 BIANCHI AGOSTINO M45 (13) GSA SOVERE 55:27.20 11:31.90
65 1 CALUFETTI GIACOMO M55 (5) ADAMELLO SKI TEAM 55:34.50 11:39.20
66 35 DELPERO DIEGO M45 (14) SKI CLUB BORNO 55:57.70 12:02.40
67 37 PEDRETTI ALESSANDRO SEM (42) ADAMELLO SKI TEAM 56:10.00 12:14.70
68 159 PELLICIOLI MICHAEL SEM (43) GAN NEMBRO 56:17.00 12:21.70
69 110 BRUGNANI FABIO SEM (44) SCI CLUB PEZZORO 56:21.00 12:25.70
70 12 BONFADINI MATTIA SEM (45) SCI CLUB BORNO 56:21.50 12:26.20
71 139 BREDA ALESSIO M45 (15) ALTITUDE RACE 56:32.20 12:36.90
72 145 ZANOLETTI SIMONE CAM (3) SCI CLUB 13 CLUSONE 56:33.50 12:38.20
73 171 PULCINI RAMON SEM (46) SCI CLUB VALGANDINO 56:51.00 12:55.70
74 180 ROSSI CLEMENTE M45 (16) GAV VERTOVA 57:06.20 13:10.90
75 184 COLOMBINI MATTEO SEM (47) SCI CLUB UGOLINI 57:30.20 13:34.90
76 123 ANDRIOLETTI ENRICO M45 (17) MERELLI TEAM 57:37.70 13:42.40
77 104 DUCOLI GIOVANNI M45 (18) CAI BORNO 57:43.20 13:47.90
78 131   DUCI NICOLE SEF (2) SCI CLUB 13 CLUSONE 57:59.40 14:04.10
78 116 DUCOLI GIANANTONIO SEM (48) GSA SOVERE 57:59.40 14:04.10
80 174 SIGNORI LUCA SEM (49) GAN NEMBRO 58:05.20 14:09.90
81 162 VISINONI GABRIELE CAM (4) SCI CLUB 13 CLUSONE 58:12.70 14:17.40
82 109 FINAZZI MARCO M55 (6) ALTITUDE RACE 58:18.90 14:23.60
83 52 PEDROTTI LUCA SEM (50) ADAMELLO SKI TEAM 58:19.70 14:24.40
84 3 ROSSI LUCA SEM (51) SCI CLUB UGOLINI 58:59.20 15:03.90
85 101 GORLA CARLO M55 (7) OSSOLA SKI TEAM 59:06.20 15:10.90
86 142 COSTARDI SIMONE SEM (52) LIBERO 59:15.20 15:19.90
87 117 EPIS STEFANO SEM (53) SCI CLUB GROMO 59:35.20 15:39.90
88 53 ZANELLI MARCO SEM (54) AGONISTICA VALSABBIA 59:36.90 15:41.60
89 2 FINAZZI GIACOMO M55 (8) GSA SOVERE 59:46.70 15:51.40
90 33 SALVADORI MAURO M55 (9) ADAMELLO SKI TEAM 59:49.40 15:54.10
91 59 MOIOLI GIANFRANCO M45 (19) SCI CLUB GROMO 59:55.40 16:00.10
92 135 TRUSSARDI GIANNINO M55 (10) SCI CLUB 13 CLUSONE 59:58.20 16:02.90
93 187 FILOSI DIEGO M55 (11) GSA SOVERE 59:59.40 16:04.10
94 178 POLETTI ALESSANDRO SEM (55) SCI CLUB 13 CLUSONE 1h00:07.40 16:12.10
95 27 RIZZINI ANDREA SEM (56) SCI CLUB PEZZORO 1h00:11.70 16:16.40
96 29 BETTINSOLI CRISTIAN SEM (57) SCI CLUB PEZZORO 1h01:04.90 17:09.60
97 122 ACQUATI DAVIDE M45 (20) GSA SOVERE 1h01:16.90 17:21.60
98 107 MANCINI ERNESTO STEFANO M45 (21) SCI CLUB SCHILPARIO 1h01:25.40 17:30.10
99 129 SAVOLDELLI FABIO SEM (58) SCI CLUB 13 CLUSONE 1h01:43.20 17:47.90
100 40 MISTRI NIKOLAS SEM (59) GAV VERTOVA 1h01:46.40 17:51.10
101 108 BELOTTI GIUSEPPE M45 (22) GSA SOVERE 1h01:52.40 17:57.10
102 183 FELCI UMBERTO M45 (23) SCI CLUB UGOLINI 1h02:14.90 18:19.60
103 30 SILVESTRI FABRIZIO M45 (24) SCI CLUB PEZZORO 1h02:19.90 18:24.60
104 16 BONOMELLI ALESSANDRO M45 (25) ADAMELLO SKI TEAM 1h02:32.70 18:37.40
105 18 CALVETTI LUCIANO SEM (60) ADAMELLO SKI TEAM 1h02:35.70 18:40.40
106 23 SORTENI SANDRO M45 (26) LIBERO 1h02:41.40 18:46.10
107 188 LEONTINI VITTORIO M55 (12) GSA SOVERE 1h02:42.40 18:47.10
108 21 VESCOVI MANUEL SEM (61) ALTITUDE RACE 1h02:54.70 18:59.40
109 179 TRUSSARDI MARCO SEM (62) LIBERO 1h03:11.40 19:16.10
110 168   BIROLINI ANNA SEF (3) GAN NEMBRO 1h03:14.60 19:19.30
111 19 MANGIAGALLI ANDREA M55 (13) VELOCLUB SEGRATE 1h03:18.60 19:23.30
112 11 BONETTI STEFANO SEM (63) SCI CLUB GROMO 1h03:23.90 19:28.60
113 161 PELLICIOLI SIMONE SEM (64) GAN NEMBRO 1h03:37.20 19:41.90
114 114 OTTARA MICHELE SEM (65) LIBERO 1h03:42.40 19:47.10
115 149 PEREGO MAURIZIO M45 (27) ALTITUDE RACE 1h03:46.40 19:51.10
116 190 MOIOLI FABIO M45 (28) SCI CLUB GROMO 1h03:48.90 19:53.60
117 113 FINAZZI CLAUDIO SEM (66) ADAMELLO SKI TEAM 1h03:55.90 20:00.60
118 15 QUECCHIA VINCENZO M45 (29) BRENTA TEAM 1h04:01.10 20:05.80
119 47 BENAGLI SPERANDIO M45 (30) GAN NEMBRO 1h04:05.90 20:10.60
120 144   REBECCHI FRANCESCA SEF (4) GS I CAMOSCI 1h04:22.40 20:27.10
121 177 PLIZZARI ANDREA SEM (67) SCI CLUB BAGOLINO 1h04:25.60 20:30.30
122 172 TEBALDI GIUSEPPE M55 (14) GAN NEMBRO 1h04:37.10 20:41.80
123 160 VIGANI NICOLA SEM (68) GSA SOVERE 1h05:05.60 21:10.30
124 22 MACCARI ANGELO SEM (69) LIBERO 1h05:11.40 21:16.10
125 60   OTTAVIANO SILVIA F45 (1) GAN NEMBRO 1h05:17.10 21:21.80
126 115 OTTARDA CLAUDIO M55 (15) LIBERO 1h05:51.10 21:55.80
127 14 MORABITO REMO M45 (31) BRENTA TEAM 1h06:10.40 22:15.10
128 141 PIRLO PIETRO SEM (70) SCI CLUB UGOLINI 1h06:14.10 22:18.80
129 36   SALVADORI CINZIA SEF (5) ADAMELLO SKI TEAM 1h06:40.90 22:45.60
130 13 GOTTARDI LUCIANO RENATO M55 (16) SCI CLUB PEZZORO 1h06:50.40 22:55.10
131 45 MOTTA MARIO M45 (32) ALTITUDE RACE 1h06:56.90 23:01.60
132 55 MOIA FAUSTO M55 (17) ADAMELLO SKI TEAM 1h07:17.10 23:21.80
133 189 LORENZI ADIS M45 (33) GSA SOVERE 1h08:16.10 24:20.80
134 31 SILVESTRI PAOLO CAM (5) SCI CLUB PEZZORO 1h08:21.90 24:26.60
135 20 BERNARDI DAVIDE SEM (71) ADAMELLO SKI TEAM 1h08:31.60 24:36.30
136 134 D'ALESSANDRIA PAOLO M55 (18) SCI CLUB VAL DI SCALVE 1h09:03.10 25:07.80
137 192   ROTA FEDORA F45 (2) GSA RANICA 1h09:30.40 25:35.10
138 58 CONSONNI ROBERTO M45 (34) LIBERO 1h09:34.90 25:39.60
139 136 ZAFFARONI MARCO M55 (19) SKI TEAM VALSESIA 1h12:05.60 28:10.30
140 181 PETRI ROBERTO M45 (35) SCI CLUB CASTEL MELLA 1h12:09.30 28:14.00
141 153 GIUDICI GIUSEPPE M55 (20) SCI CLUB 13 CLUSONE 1h12:10.30 28:15.00
142 50 VENTURA GIOVANNI M45 (36) 707 1h13:45.80 29:50.50
143 57 FERRI SILVANO M45 (37) GSA SOVERE 1h13:52.60 29:57.30
144 63 BOSCHETTI PAOLO M45 (38) MILLENIUM 1h14:53.60 30:58.30
145 46   RAVELLI LAURA SEF (6) GSA SOVERE 1h17:25.30 33:30.00
146 158 GAZZOLI FULVIO M55 (21) ADAMELLO SKI TEAM 1h18:40.30 34:45.00
147 62 INTRA SIDOLA MATTEO M45 (39) LIBERO 1h20:50.30 36:55.00
148 148   MADASCHI LORENA F45 (3) GSA SOVERE 1h21:09.00 37:13.70
149 51 POMA PIERO M45 (40) ALTITUDE RACE 1h23:24.50 39:29.20
150 41   TEBALDI BARBARA F45 (4) GSA SOVERE 1h24:27.00 40:31.70
151 156 BERNARDI GIANLUIGI M55 (22) ADAMELLO SKI TEAM 1h24:27.30 40:32.00
151 152   CANTONI ENRICA SEF (7) SCI CLUB 13 CLUSONE 1h24:27.30 40:32.00
151 39 SAIANI RENATO M55 (22) SCI CLUB PEZZORO 1h24:27.30 40:32.00