ASS PETT   ATLETA CAT PCAT TEAM TEMPO GAP
1 103 NICOLINI FEDERICO SEM (1) BRENTA TEAM 34:58.80
2 29 CAROBBIO DANIELE SEM (2) SCI CLUB 13 CLUSONE 36:57.10 1:58.30
3 59 DEHO MARZIO M45 (1) GAN NEMBRO 37:12.10 2:13.30
4 143 FORNONI NICOLA SEM (3) UNDER UP SKI TEAM 37:56.60 2:57.80
5 83 ORSINI EMANUELE SEM (4) SCI CLUB GROMO 38:32.60 3:33.80
6 15 POLI FRANCESCO SEM (5) SCI CLUB VALGANDINO 38:43.10 3:44.30
7 105 FENAROLI DIEGO M45 (2) SKI ALP VALLI BRESCIANE 38:58.30 3:59.50
8 128 TANARA MATTIA JUM (1) SCI CAI SCHIO 39:04.30 4:05.50
9 144 CURTI LUCA SEM (6) UNDER UP SKI TEAM 39:17.30 4:18.50
10 79 FORNONI SIMONE SEM (7) SCI CLUB GROMO 39:28.10 4:29.30
11 100 FILOSI JURI SEM (8) TEAM DEK 39:32.80 4:34.00
12 35 BERNARDI DARIO SEM (9) SCI CLUB VALGANDINO 39:36.80 4:38.00
13 141 MONTEMEZZI PAOLO SEM (10) ADAMELLO SKI TEAM 39:57.80 4:59.00
14 123 SORTENI ANDREA SEM (11) POLISPORTIVA ALBOSAGGIA 40:10.10 5:11.30
15 6 PERSICO RAINIERO M55 (1) GAN NEMBRO 40:16.30 5:17.50
16 90 RICCARDI CRISTIAN SEM (12) SCI CLUB GROMO 40:31.30 5:32.50
17 66 BOTTARELLI DAVIDE SEM (13) SCI CLUB PEZZORO 40:46.60 5:47.80
18 36 BOCCARDI DANIELE CAM (1) SCI CLUB 13 CLUSONE 41:01.00 6:02.20
19 69 SALERI ALESSANDRO JUM (2) SCI CLUB PEZZORO 41:10.00 6:11.20
20 97 UBIALI CLAUDIO SEM (14) ALTITUDE RACE 41:26.30 6:27.50
21 39 MILESI NICOLAS CAM (2) SCI CLUB 13 CLUSONE 41:32.50 6:33.70
22 129 DEBALINI GIANLUCA SEM (15) SCI CLUB UGOLINI 41:34.50 6:35.70
23 51 RODIGARI MATTEO SEM (16) SCI CLUB 13 CLUSONE 41:41.30 6:42.50
24 86 BONI EMANUELE SEM (17) SCI CLUB VAL DI SCALVE 41:50.80 6:52.00
25 89 MAGRI DOMENICO JUM (3) SCI CLUB SCHLPARIO 42:08.10 7:09.30
26 98 FACHERIS DAVIDE SEM (18) ALTITUDE RACE 42:18.80 7:20.00
27 47 SCOLARI DAVIDE SEM (19) UNDER UP SKI TEAM 42:33.50 7:34.70
28 142   GHIRARDI CORINNA SEF (1) ADAMELLO SKI TEAM 42:36.00 7:37.20
29 41 ZUCCHELLI SIMONE CAM (3) SCI CLUB 13 CLUSONE 42:44.80 7:46.00
30 12 COLOMBO CRISTIAN M45 (3) GAN NEMBRO 42:45.80 7:47.00
31 27 MINUSCOLI GIUSEPPE M45 (4) SCI CLUB 13 CLUSONE 42:46.80 7:48.00
32 45 PELLICIOLI MICHAEL SEM (20) GAN NEMBRO 42:50.30 7:51.50
33 44 MAGLI MAURO SEM (21) SCI CLUB GROMO 42:55.50 7:56.70
34 37 GALLIZIOLI LORENZO CAM (4) SCI CLUB 13 CLUSONE 42:57.80 7:59.00
35 34 BELLATI MARCO SEM (22) AS PREMANA 43:00.00 8:01.20
36 55 SIGNORI MAURIZIO M45 (5) GAN NEMBRO 43:04.50 8:05.70
37 52 VEDOVATI PAOLO M45 (6) GAN NEMBRO 43:14.50 8:15.70
38 109 TARGHETTINI IGOR SEM (23) UGOLINI 43:19.00 8:20.20
39 116 FOSSATI GIORGIO JUM (4) SCI CLUB PEZZORO 43:20.50 8:21.70
40 50 DONADEI STEFANO SEM (24) SCI CLUB 13 CLUSONE 43:22.00 8:23.20
41 30 MERELLI FABRIZIO SEM (25) SCI CLUB VALGANDINO 43:23.00 8:24.20
42 62 SCANDELLA GIULIO SEM (26) GAN NEMBRO 43:26.80 8:28.00
43 121 GREGORI STEFANO SEM (27) GREGORI RACING TEAM 43:27.00 8:28.20
44 119 ALBERTI MATTEO SEM (28) LIBERO 43:38.30 8:39.50
45 101 SCHIVALOCCHI FILIPPO SEM (29) SCI CLUB BAGOLINO 43:48.50 8:49.70
46 71 GUIZZETTI ALBERTO M45 (7) SCI CLUB 13 CLUSONE 43:50.00 8:51.20
47 80 PIFFARI MAURIZIO M55 (2) SCI CLUB GROMO 43:54.30 8:55.50
48 43 ANESA SIMONE CAM (5) SCI CLUB 13 CLUSONE 44:09.80 9:11.00
49 102 PEZZAROSSI FABRIZIO SEM (30) SCI CLUB UGOLINI 44:15.30 9:16.50
50 106 GHIDINELLI LUCA M45 (8) SENTEX PUB 44:22.00 9:23.20
51 28 PULCINI RAMON SEM (31) SCI CLUB VALGANDINO 44:33.50 9:34.70
52 57 TRUSSARDI GIOVANNI MARIA M55 (3) SCI CLUB 13 CLUSONE 44:38.00 9:39.20
53 137 PELIZZARI IVAN SEM (32) UGOLINI 44:39.80 9:41.00
54 54 FACCANONI MARCO M45 (9) SCI CLUB 13 CLUSONE 44:42.80 9:44.00
55 23 ZAMBELLI DANIELE SEM (33) SCI CLUB VALGANDINO 44:44.30 9:45.50
56 82 FORNONI ANDREA SEM (34) SCI CLUB GROMO 44:49.30 9:50.50
57 88 CAPITANIO CLAUDIO SEM (35) SCI CLUB VAL DI SCALVE 44:55.80 9:57.00
58 49 CHIGIONI ENRICO SEM (36) LIBERO 45:20.80 10:22.00
59 31 BENZONI MARIO M45 (10) SCI CLUB 13 CLUSONE 45:26.00 10:27.20
60 26 TRUSSARDI EMILIO M45 (11) SCI CLUB 13 CLUSONE 45:31.00 10:32.20
61 20 DONDI MICHELE SEM (37) SCI TEAM VALSESIA 45:33.00 10:34.20
62 112 CHEMOTTI CRISTIAN SEM (38) SKI ALP VALSABBIA 45:38.50 10:39.70
63 65 CISAROLO CLAUDIO M45 (12) SKI TEAM LAGORA 45:43.00 10:44.20
64 25 PEDRETTI ALESSANDRO SEM (39) ADAMELLO SKI TEAM 45:45.30 10:46.50
65 53 ACERBIS RICCARDO M45 (13) GAN NEMBRO 45:50.00 10:51.20
66 9 RIPAMONTI MATTIA SEM (40) SCI CLUB RONCOBELLO 45:52.80 10:54.00
67 4 SIGNORI LUCA SEM (41) GAN NEMBRO 46:04.30 11:05.50
68 19 BONFADINI MATTIA SEM (42) SCI CLUB BORNO 46:26.80 11:28.00
69 120 PELIZZARI IVANO M45 (14) UGOLINI 46:29.30 11:30.50
70 16 DELPERO DIEGO M45 (15) SKI CLUB BORNO 46:32.50 11:33.70
71 3 MARTINI ANDREA SEM (43) ADAMELLO SKI TEAM 46:54.00 11:55.20
72 13 MORONI ANDREA SEM (44) SCI CLUB VALGANDINO 46:59.50 12:00.70
73 96 SALERI LUCIO M45 (16) SCI CLUB PEZZORO 47:09.00 12:10.20
74 40 VISINONI GABRIELE CAM (6) SCI CLUB 13 CLUSONE 47:19.20 12:20.40
75 32 LANFRANCHI MATTIA SEM (45) SCI CLUB VALGANDINO 47:22.70 12:23.90
76 38 DUCOLI GIANANTONIO SEM (46) GSA SOVERE 47:35.70 12:36.90
77 107 GIACOMINI MIRKO M45 (17) SKI ALP VALLI BRESCIANE 47:58.20 12:59.40
78 60 BRUGNANI FABIO SEM (47) SCI CLUB PEZZORO 48:27.00 13:28.20
79 113 MANNI IVAN M45 (18) UGOLINI 48:29.20 13:30.40
80 85 TURCHETTI ADRIANO SEM (48) UGOLINI 48:34.20 13:35.40
81 64 PELI DAVIDE JUM (5) SCI CLUB PEZZORO 48:36.00 13:37.20
82 42 TRUSSARDI GIANNINO M55 (4) SCI CLUB 13 CLUSONE 48:38.20 13:39.40
83 7 BERGAMELLI ENRICO M45 (19) GAN NEMBRO 48:54.70 13:55.90
84 130 BETTINSOLI CRISTIAN SEM (49) SCI CLUB PEZZORO 49:00.70 14:01.90
85 58 SEGHEZZI ALESSIO SEM (50) TEAM MERELLI 49:02.70 14:03.90
86 110 LOMBARDI ANDREA SEM (51) SCI CLUB BAGOLINO 49:08.70 14:09.90
86 46 MARTINELLI FABIO SEM (51) LIBERO 49:08.70 14:09.90
88 124 ZANOLI CLAUDIO M45 (20) ALTITUDE RACE 49:26.50 14:27.70
89 125 SCALA STEFANO M45 (21) ALTITUDE RACE 49:41.50 14:42.70
90 114 SILVESTRI FABRIZIO M45 (22) SCI CLUB PEZZORO 49:44.20 14:45.40
91 67 CONTRINI ROBERTO M45 (23) SCI CLUB PEZZORO 49:59.50 15:00.70
92 108 MUTTI MAURIZIO SEM (53) UGOLINI 50:09.00 15:10.20
93 122 ROSSI LUCA SEM (54) UGOLINI 50:11.70 15:12.90
94 139 ORLANDINI PAOLO M45 (24) TEAM SOLURA 50:15.20 15:16.40
95 61 BELOTTI GIUSEPPE M45 (25) GSA SOVERE 50:17.50 15:18.70
96 68 FILOSI DIEGO M55 (5) GSA SOVERE 50:33.70 15:34.90
97 76 FINAZZI GIACOMO M55 (6) GSA SOVERE 50:39.00 15:40.20
98 95 GITTI ALESSANDRO M45 (26) SCI CLUB PEZZORO 50:49.20 15:50.40
99 138 SCALVINI MAURIZIO SEM (55) TEAM INEB 50:55.70 15:56.90
100 92 GASPARINI RENATO M45 (27) SCI CLUB PEZZORO 51:16.00 16:17.20
101 14 REGAZZONI DAVIDE SEM (56) LIBERO 51:27.70 16:28.90
102 93 EPIS STEFANO SEM (57) SCI CLUB GROMO 51:29.70 16:30.90
103 17 MORABITO REMO M45 (28) BRENTA TEAM 51:38.00 16:39.20
104 5   BIROLINI ANNA SEF (2) GAN NEMBRO 51:41.50 16:42.70
105 140 MELZANI MARTINO JUM (6) SCI CLUB BAGOLINO 51:42.50 16:43.70
106 11 TEBALDI GIUSEPPE M55 (7) GAN NEMBRO 51:54.00 16:55.20
107 72 LEONTINI VITTORIO M55 (8) GSA SOVERE 52:20.50 17:21.70
108 21 QUECCHIA VINCENZO M45 (29) BRENTA TEAM 52:30.50 17:31.70
109 33 MIGLIORATI FABIO SEM (58) SCI CLUB VALGANDINO 52:56.20 17:57.40
110 10 BENAGLI SPERANDIO M45 (30) GAN NEMBRO 53:01.70 18:02.90
111 73 LORENZI ADIS M45 (31) GSA SOVERE 53:10.50 18:11.70
112 117 DELLA GIOVANPAOLA RICCARDO JUM (7) SKI ALP PEZZORO 53:15.20 18:16.40
113 132 LANCELOTTI NICOLA SEM (59) BRONE TRAILER TEAM 53:49.00 18:50.20
114 91 GOTTARDI LUCIANO RENATO M55 (9) SCI CLUB PEZZORO 53:50.70 18:51.90
115 99 PEREGO MAURIZIO M45 (32) ALTITUDE RACE 53:59.00 19:00.20
116 94 MABELLINI MAURO M55 (10) SCI CLUB PEZZORO 54:01.20 19:02.40
117 131   REBECCHI FRANCESCA SEF (3) GS I CAMOSCI 54:05.00 19:06.20
118 63 OTTARDA CLAUDIO M55 (11) GSA SOVERE 55:03.20 20:04.40
119 135   LOMBARDI SABRINA F45 (1) SCI CLUB BAGOLINO 55:11.90 20:13.10
120 136 PIRLO PIETRO SEM (60) UGOLINI 55:27.40 20:28.60
121 127 RIZZINI ANDREA SEM (61) SCI CLUB PEZZORO 55:31.20 20:32.40
122 8 BONZI MARCO M45 (33) GAN NEMBRO 56:07.20 21:08.40
123 22 CARRARA AURELIO M55 (12) GAV VERTOVA 56:12.20 21:13.40
124 24   SALVADORI CINZIA SEF (4) ADAMELLO SKI TEAM 56:15.90 21:17.10
125 56 D'ALESSANDRIA PAOLO M55 (13) SCI CLUB VAL DI SCALVE 57:26.40 22:27.60
126 146 MOSCA LORENZO M45 (34) SKI ALP VALLI BRESCIANE 58:44.90 23:46.10
127 111 TURRA PAOLO M45 (35) ALPINGO VALRENDENA 59:01.20 24:02.40
128 70 CANINI GIANFRANCO M45 (36) GSA SOVERE 59:29.70 24:30.90
129 2 BERSINI FLAVIANO M55 (14) LIBERO 1h00:05.70 25:06.90
130 1 PARTH FRANCO M55 (15) SCI CLUB CONCESIO 1h00:09.40 25:10.60
131 18 SPINONI DORIS M55 (16) GAV VERTOVA 1h00:21.40 25:22.60
132 147 MOSCA ALBERTO M55 (17) SKI ALP VALLI BRESCIANE 1h01:45.10 26:46.30
133 118 SAIANI RENATO M55 (18) SCI CLUB PEZZORO 1h02:33.40 27:34.60
134 115 SILVESTRI PAOLO CAM (7) SCI CLUB PEZZORO 1h03:57.60 28:58.80
135 74   MADASCHI LORENA F45 (2) GSA SOVERE 1h04:33.60 29:34.80
136 133 COPETA ALEX SEM (62) SCI CLUB PEZZORO 1h05:23.40 30:24.60
137 75 CARRARA GIUSEPPE M55 (19) GSA SOVERE 1h06:44.40 31:45.60
138 87   RAVELLI LAURA SEF (5) GSA SOVERE 1h07:46.90 32:48.10
139 78   TEBALDI BARBARA F45 (3) GSA SOVERE 1h08:56.60 33:57.80
140 77 ACQUATI DAVIDE M45 (37) GSA SOVERE 1h08:58.60 33:59.80
141 145 PONTOGLIO CLAUDIO M45 (38) LIBERO 1h21:51.70 46:52.90
141 134 MAINI MARCO M45 (38) UGOLINI 1h21:51.70 46:52.90
141 126 BRIORI PAOLO SEM (63) LIBERO 1h21:51.70 46:52.90
141 104 DOTTI FRANCESCO M45 (38) LIBERO 1h21:51.70 46:52.90
141 48 TELINI NICOLA SEM (63) LIBERO 1h21:51.70 46:52.90